Metoda szyta na miarę podmiotów ekonomii społecznej

Study Circle to innowacyjna na polskim rynku metoda kształcenia osób dorosłych. W Szwecji jest stosowana od ponad wieku i co roku korzysta z niej około 2 miliony osób, uczestniczących w około 300 tysiącach grup. W Polsce najchętniej sięgają po nią podmioty ekonomii społecznej.

Metoda Study Circle służy pogłębianiu i aktualizowaniu posiadanej wiedzy, umiejętności, kwalifikacji oraz rozwojowi indywidualnych zainteresowań. Metoda ta odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na kształcenie ustawiczne. Jej demokratyczny charakter, rozległość tematyki, którą można zgłębiać przy jej pomocy oraz niskie koszty powodują, że może być powszechnie wykorzystywana.

Metoda polega na tym, że osoby, które chcą zdobyć nową wiedzę czy umiejętności z jakiegoś zakresu, rozwiązać nurtujący je problem itp., spotykają się regularnie w małych grupach (Study Circles) w celu wspólnego zgłębienia interesującego je tematu. Praca grupy jest wzbogacona o wiedzę i doświadczenie jej poszczególnych członków, które pozwalają spojrzeć na badane zagadnienie z wielu różnych perspektyw. Metoda Study Circle zakłada, że każdy dysponuje jakąś wiedzą, doświadczeniami, którymi może podzielić się z innymi.

To co wyróżnia Study Circle, to: bazowanie na doświadczeniu i umiejętnościach uczestników; lider, który nadzoruje pracę grupy, ale nie musi posiadać wiedzy czy kwalifikacji związanych z jej tematyką; plan pracy i materiały informacyjne pomocne w pracy grupy.

Dlaczego metoda wydaje się szyta na miarę podmiotów ekonomii społecznej? Study Circle może być wykorzystywana jako technika partycypacji społecznej. Stwarza ona członkom danej społeczności możliwość spotkania się “twarzą w twarz” i omówienia kwestii, które są dla nich szczególnie ważne. Grupy Study Circle dążą do włączenia różnych środowisk i zachęcają, by z szacunkiem rozważyć poglądy i wartości innych oraz wspierać relacje międzyludzkie. Metodę stosuje się także jako narzędzie aktywizacji społecznej i zawodowej różnych grup (np. osób bezrobotnych, niepełnosprawnych). Posiada szereg cech, które pozwalają zastosować ją jako narzędzie do pracy aktywizacyjnej z grupami o specyficznych potrzebach.

Więcej informacji o metodzie można znaleźć w pierwszym polskim serwisie nt. Study Circle: StudyCircle.pl

***
OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o
utworzeniu przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz
stowarzyszenie, fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.

Podobne informacje:

Strony, które warto odwiedzić:

  • EkonomiaSpoleczna.pl – ogólnopolski portal dotyczący przedsiębiorczości społecznej;
  • Wybieram.es – baza najlepszych polskich przedsiębiorstw społecznych.