Bajki obywatelskie, czyli edukacja małych obywateli (III)

Czy bajka jest dobrym nośnikiem wartości obywatelskich? Okazuje się, że tak. To dlatego, by edukować małych obywateli sięgamy po bajki obywatelskie. Robimy to już po raz trzeci.

Pomysł jest genialny w swojej prostocie. Gimnazjaliści piszą bajki dla przedszkolaków, a przy okazji dowiadują się czym jest demokracja i społeczeństwo obywatelskie. Tym razem będą to gimnazjaliści z Rybnika. Będzie ich 30 z czterech szkół. Gotowe bajki w postaci kolorowych książeczek i audiobooków trafią do przedszkoli w regionie. Mają pomóc zrozumieć maluchom zagadnienia związane z demokracją, pomocą słabszym czy współdziałaniem dla dobra ogółu.

Najpierw gimnazjaliści uczą się zasad ich tworzenia oraz roli, jaką mogą pełnić w procesie edukacji. Później dowiedzą się także tego, jak ważne jest demokratyczne zaangażowanie oraz udział w związkach i stowarzyszeniach. Tę wiedzę zdobywają podczas warsztatów, szkoleń i spotkań w miejscach, w których praktycznie realizuje się zasady demokracji i aktywności obywatelskiej. Napisane przez gimnazjalistów bajki zostaną nagrane (przy udziale znanych osób) i wydane w formie audiobooków oraz publikacji z ilustracjami dzieci.

Zobacz także:

Projekt: Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli
Czas realizacji: 1 listopada 2013 – 30 września 2014
Obszar: Rybnik

Inicjatywa przeprowadzona jest przez Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych – URWIS oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.