Poprawią się z CRIS

– Uczniowie i nauczyciele chcą poprawić wyniki sprawdzianów i egzaminów szkolnych z niektórych przedmiotów. Mają silną motywacje żeby to zrobić, a my tylko trochę w tym pomagamy – mówi Anna Pytlik, koordynatorka projektu „Zrobię to sam” z CRIS.

– Dla kogo jest projekt „Zrobię to sam”?

Anna Pytlik: – Dla uczennic i uczniów szkół podstawowych z Czernicy, Czuchowa i Palowic oraz czuchowskiego i dębieńskiego gimnazjum. Z naszej oferty będzie mogło skorzystać co najmniej 350 młodych ludzi, którzy będą mieli szansę poprawić swoje wyniki szkolne. Zresztą część już poprawia, bo zajęcia trwają od kilku miesięcy.

– Dlaczego wybraliście akurat te placówki? Czy wypadają one słabiej na tle innych szkół z regionu?

– Nie można powiedzieć, że wypadają słabiej. Po prostu uczniowie i nauczyciele chcą poprawić wyniki sprawdzianów i egzaminów szkolnych z niektórych przedmiotów. Mają silną motywacje żeby to zrobić, a my tylko trochę w tym pomagamy.

– Jakie formy wsparcia zostały przewidziane w projekcie?

– Przede wszystkim dodatkowe zajęcia dla słabszych uczniów, specjalne koła zainteresowań dla młodzieży uzdolnionej oraz warsztaty z wykorzystania metody projektowej do rozwoju przedsiębiorczości i kompetencji społeczno-obywatelskich.

– Czy oprócz dodatkowych zajęć młodzież może liczyć na jakieś dodatkowe wsparcie?

– Tak, zajęcia to nie wszystko. W wybranych gimnazjach brakowało do tej pory ośrodków karier. To niedobrze, bo jak pokazują badania wybory szkolno-zawodowe uczniów i uczennic nie zawsze są racjonalne. Aby to zmienić w każdym z gimnazjów otworzyliśmy SZOK, czyli Szkolny Ośrodek Karier. Zaplanowaliśmy także wakacyjne warsztaty z wykorzystaniem programu „spadochron”.

– Spadochron? Co to takiego?

– To program, który pozwala między innymi na planowanie kariery. Opracował go amerykański guru doradztwa zawodowego Richard N. Bolles dla doradców zawodowych oraz osób poszukujących pracy. „Spadochron” wykorzystywany jest w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Włoszech, Szwajcarii i już wkrótce w powiecie rybnickim.

– Czy przewidzieliście coś dla nauczycieli?

– Oczywiście, wsparcie będzie dotyczyło także ich. Już teraz ruszyły szkolenia z wykorzystania metody projektowej w nauczaniu. Wkrótce odbędą się warsztaty z wykorzystania nowinek technologicznych w pracy nauczyciela. Będą zajęcia dotyczące tego jak najpełniej wykorzystać możliwości tablic multimedialnych i interaktywnych oraz elementy pracy w chmurze.

***
Anna Pytlik – absolwentka Akademii Ekonomicznej oraz Studium Pedagogicznego w
Katowicach. W CRIS-ie od 2006 roku, gdzie pierwsze kroki stawiała jako
wolontariuszka. Obecnie zajmuje się koordynacją projektów oraz
prowadzeniem Centrum Wolontariatu.