Lady D

7 marca w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się gala wręczenia wyróżnień Lady D. Honorowym patronatem objęła ją małżonka prezydenta – Anna Komorowska. Wyróżnienia Lady D są przyznawane z inicjatywy posła Marka Plury aktywnym niepełnosprawnym kobietom, które wniosły duży wkład w życie społeczne naszego kraju.

W tym roku jedną z wyróżnionych kobiet była współpracująca z CRIS-em pani profesor Marion Hersh z Wydziału Elektroniki i Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Glasgow. Mimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera, aktywnie angażuje się w życie społeczne i polityczne. Od kilkunastu lat pracuje w dziedzinie technologii wspomagających niewidomych, głuchoniewidomych i niesłyszących. Stworzyła prototyp elektronicznej rękawicy ułatwiającej komunikację z głuchoniewidomymi. W roku 2008 wydała książkę “Assistive technology for visually impaired and blind people”. Pracuje również nad stworzeniem robota przewodnika, zagadnieniem bezpieczeństwa na drodze osób z dysfunkcją słuchu oraz lepszym udostępnieniem im filmów poprzez wzbogacenie
napisów.

Polska była jednym z krajów, w których przeprowadzała badania na temat poruszania się osób z dysfunkcją wzroku. Ich celem jest opracowanie standardów i rekomendacji dla Komisji Europejskiej. Badania prowadziła w języku polskim. Obecnie współpracuje z polskimi niesłyszącymi. W tym celu nauczyła się podstaw polskiego języka migowego i używanego przez głuchoniewidomych alfabetu Lorma. Pani profesor przyjeżdża do Polski co kilka miesięcy. Bierze udział w konferencjach, rozmawia ze specjalistami, rodzicami niewidomych osób z autyzmem, niepełnosprawną młodzieżą. Swoją postawą udowadnia, że mimo niepełnosprawności można być aktywnym i wiele zdziałać na rzecz innych.

Laureatka jest bohaterką książki „Tandem w szkocką kratkę” autorstwa Hanny Pasterny z CRIS. Mimo obaw zgodziła się na wydanie tej pozycji, gdyż chciała dać nadzieję rodzicom osób z zespołem Aspergera oraz im samym, a terapeutom uświadomić, że człowiek z zespołem Aspergera czuje, ma emocjonalne potrzeby i potrafi być przyjacielem. W najbliższy wtorek pani profesor spotka się z terapeutami z fundacji Synapsis, którzy pracują z dorosłymi osobami z autyzmem, a następnie z grupą nastolatków z zespołem Aspergera.