Po pierwsze, uczyć się!

To, wraz z autorami “Rekomendacji dla administracji publicznej szczebla samorządowego w zakresie efektywnych narzędzi stymulujących rozwój start-upów ekonomii społecznej” zalecamy inicjatorom społecznych start-upów.

Rozpoczynając działalność w charakterze przedsiębiorstwa społecznego i myśląc poważnie o prawidłowym funkcjonowaniu na otwartym rynku należy zdobyć wiedzę w odniesieniu do istniejących ram prawnych. Oznacza to między innymi:

  • przeznaczenie znacznej ilości czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat ekonomii społecznej i mnogości form prawnych, na mocy których podmioty mogą rozpocząć działalność jako przedsiębiorstwa społeczne. Wybór odpowiedniej formy wpływa na system zarządzania i księgowania oraz możliwości uzyskania zewnętrznych funduszy. Forma prawna jednostki implikuje również sposób podejmowania decyzji, sposób funkcjonowania zarządu i ciał kontrolnych takiego przedsiębiorstwa. Dlatego, czas spędzony na szczegółowej analizie własnych zasobów, konsultacjach z prawnikami, księgowymi, doradcami, czerpaniu z doświadczeń innych przedsiębiorstw społecznych z pewnością nie będzie czasem straconym;
  • zapoznanie się z uprawnieniami wybranej formy prawnej przedsiębiorstwa w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy i korzystanie z innych form wsparcia oferowanych przez państwo;
  • poznanie korzyści płynących z franczyzy społecznej – skorzystanie ze sprawdzonego modelu funkcjonowania.

“Rekomendacje dla administracji publicznej szczebla samorządowego w zakresie efektywnych narzędzi stymulujących rozwój start-upów ekonomii społecznej” powstały w ramach projektu “Social entrepreneurship development in the Baltic Sea Region”, który jest realizowany w ramach programu Erasmus + i współfinansowany przez Unię Europejską.

***
OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.