Study Circle – szwedzka metoda edukacji dorosłych

Study Circle to innowacyjna na polskim rynku metoda kształcenia osób dorosłych. Określa się ją także mianem grup samouczących się lub kół samokształceniowych.

Polega na tym, że osoby, które chcą zdobyć nową wiedzę czy umiejętności z jakiegoś zakresu, rozwiązać nurtujący je problem itp., spotykają się regularnie w małych grupach (Study Circles) w celu wspólnego zgłębienia interesującego je tematu. Praca grupy jest wzbogacona o wiedzę i doświadczenie jej poszczególnych członków, które pozwalają spojrzeć na badane zagadnienie z wielu różnych perspektyw. Metoda Study Circle zakłada, że każdy dysponuje jakąś wiedzą, doświadczeniami, którymi może podzielić się z innymi. W Szwecji, gdzie metoda jest stosowana od ponad wieku, co roku korzysta z niej około 2 miliony osób, uczestniczących w około 300 tysiącach grup.

Głównymi wyróżnikami metody Study Circle są:

  • bazowanie na doświadczeniu i umiejętnościach uczestników;
  • lider, który nadzoruje pracę grupy, ale nie musi posiadać wiedzy czy kwalifikacji związanych z jej tematyką;
  • plan pracy i materiały informacyjne pomocne w ??pracy grupy.

Do czego służy metoda Study Circle?

Metoda Study Circle służy pogłębianiu i aktualizowaniu posiadanej wiedzy, umiejętności, kwalifikacji oraz rozwojowi indywidualnych zainteresowań.

Metoda ta odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na kształcenie ustawiczne. Jej demokratyczny charakter, rozległość tematyki, którą można zgłębiać przy jej pomocy oraz niskie koszty powodują, że może być powszechnie wykorzystywana.

Study Circle może być wykorzystywana także jako technika partycypacji społecznej. Stwarza ona członkom danej społeczności możliwość spotkania się „twarzą w twarz” i omówienia kwestii, które są dla nich szczególnie ważne. Mogą być używane np. przez rady dzielnic, władze miast i powiatów, a także różne organizacje społeczne. Grupy Study Circle dążą do włączenia różnych środowisk i zachęcają, by z szacunkiem rozważyć poglądy i wartości innych oraz wspierać relacje międzyludzkie. Szczególnie w Szwecji, Study Circles były często stosowane w celu zwiększenia integracji wśród obywateli.

Metodę stosuje się takżejako narzędzie aktywizacji społecznej i zawodowej różnych grup (np. osób bezrobotnych, niepełnosprawnych). Posiada szereg cech, które pozwalają zastosować ją jako narzędzie do pracy aktywizacyjnej z grupami o specyficznych potrzebach. Po pierwsze, wymaga ona aktywności, z tym że nie jest to aktywność narzucona – uczestnicy sami decydują o intensywności swojej pracy. Po drugie, omawiane w trakcie spotkań tematy mogą korelować z potrzebami i problemami uczestników. Po trzecie: samo uczestnictwo w zajęciach Study Circle poprawia umiejętności funkcjonowania społecznego w grupie, szczególnie umiejętności z zakresu komunikacji grupowej.

Czasem wykorzystuje się ją jako nowoczesną technikę konsultacji, aby zaangażować w działania ludzi o podobnych zainteresowaniach, ale w celu analizowania i poszukiwania możliwych rozwiązań konkretnego problemu.

Jakie instytucje mogą skorzystać z metody Study Circle?

Metoda Study Circle może być wykorzystywana przez instytucje i organizacje prowadzące działania na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej.

Korzystają z niej ośrodki pomocy społecznej, powiatowe urzędy pracy – zwłaszcza w ramach klubów pracy, kluby integracji społecznej, organizacje pozarządowe działające w sferze integracji społecznej itp.

Study Circle stosuje się również w przypadku podmiotów prowadzących działania na rzecz rozwoju zainteresowań (np. ośrodków kultury, szkół, bibliotek, organizacji hobbystycznych).

Jako metodę konsultacji, metodę Study Circle mogą wykorzystywać różnego rodzaju jednostki administracji publicznej, np. urzędy miast czy gmin, jak również instytucje takie jak np. policja.

Z metody tej mogą korzystać również instytucje pracujące z osobami (zwłaszcza młodymi) mającymi negatywne doświadczenia z edukacją formalną, np. placówki oświatowo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze.

W Szwecji metodę stosowano w między innymi w środowisku akademickim. Zdobyła ona popularność także w organizacjach biznesowych, wspierając integrację i rozwój zawodowy ich pracowników.

Dlaczego warto sięgnąć po metodę Study Circle?

Study Circle to metoda tania. Nie wymaga specjalistycznej kadry i innych zasobów. Grupa samoucząca się bazuje na potencjale osób, które ją tworzą.

Uczestnikom stwarza się takie warunki, które pozwalają swobodnie wymieniać się wiedzą i umiejętnościami. Dzięki temu angażowanie zewnętrznych ekspertów, trenerów czy doradców nie jest konieczne (chociaż nie wyklucza się tego).

Study Circle to metoda z przyszłością. Wpisuje się w trend uczenia się przez całe życie, rozwija umiejętność współpracy i inne kompetencje pożądane na rynku pracy. Study circle promuje nowy demokratyczny system edukacji, wspiera proces integracji i aktywizacji społecznej.

Study Circle to metoda uniwersalna. Sprawdza się w przypadku instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i podmiotów biznesowych z całego świata.

Study Circle to metoda skuteczna. Skupiona na umiejętnościach i praktyce od ponad wieku wspiera edukację Skandynawów. Od kilkudziesięciu lat wykorzystywana jest także w innych częściach globu.

Oferta szkoleniowa. Chcesz poznać szwedzką metodę edukacji i aktywizacji, czyli Study Circle? Skorzystaj z naszych szkoleń!

Ofertę szkoleniową kierujemy do:

  • osób prowadzących działania na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej (ośrodki pomocy społecznej, powiatowe urzędy pracy, kluby integracji społecznej, organizacje pozarządowe działające w sferze integracji społecznej itp.);
  • pracowników instytucji wspierających rozwój zainteresowań (ośrodki kultury, szkoły, biblioteki, organizacji hobbystyczne);
  • pracowników jednostki administracji publicznej (urzędy miast czy gmin, jak również instytucje takie jak policja);
  • pracowników instytucji pracujących z osobami (zwłaszcza młodymi), mającymi negatywne doświadczenia z edukacją formalną (placówki oświatowo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze).

Materiały do pobrania: Study Circle. Szwedzka metoda edukacji dorosłych

Osoby zainteresowane metodą Study Circle prosimy o kontakt:
Izabella Kaznowska
e-mail: izabella.kaznowska@cris.org.pl
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
ul. Kościuszki 22/5, 44-200 Rybnik
tel.: 32 739-55-12, 503-074-783
fax: 32 739-55-12 wew. 106