Budżet obywatelski. Boisko dla Niedobczyc

Jeżeli my sami nie postaramy się o to, by poprawić naszą okolicę kiedy dostajemy taką szansę, to kto zrobi to za nas? – pyta Rafał Chodara, mieszkaniec Niedobczyc, pracujący nad projektem do rybnickiego budżetu obywatelskiego.

– Skąd dowiedziałeś się o budżecie obywatelskim w Rybniku?

– Rafał Chodara: O budżecie obywatelskim dowiedziałem się od Ciebie. To ty umieściłeś post na tablicy grupy “Rybnik”. Zaciekawił mnie i od razu w mojej głowie pojawiła się idea zagospodarowania pieniędzy, które zostały przydzielone dla mojej dzielnicy.

– Co Cię skłoniło do podjęcia inicjatywy w tej sprawie?

– To że mam taką możliwość. Mogę spróbować zaprojektować coś, co będzie użyteczne dla innych.

– Czy miałeś kiedyś styczność z pisaniem takiego projektu?

– Nigdy wcześniej nie miałem styczności z czymś takim. Wiem, że czasu już nie zostało dużo, dlatego należy się sprężyć, ale jest jedna osoba której też bardzo zależy żeby ten projekt został przedstawiony i ona mi pomoże. W końcu uczymy się przez całe życie.

– Jaki masz pomysł, jak zamierzasz go zrealizować?

– Co do pomysłu to nie było to do końca określone z mojej strony. Ja pomyślałem po prostu o zamianie starego boiska TKKF Parys, które jest zarośnięte, zaśmiecone i brzydkie, na coś bardziej estetycznego. Było kilka propozycji, ale o tym jaki projekt będę tworzył zadecydowali głównie ludzie mieszkający w okolicy. Najchętniej opowiadali się za zrobieniem parku z placem zabaw i ten projekt mam zamiar przedstawić.

– Czy miałbyś jakieś rady dla innych młodych ludzi, którzy również chcą się zaangażować?

– Nie bójcie się próbować, pytajcie znajomych jeśli czegoś nie potraficie, pytajcie na forach, zawsze znajdzie się ktoś kto wam pomoże. Jeżeli my sami, razem czy z osobna, nie postaramy się o to, by poprawić naszą okolicę kiedy dostajemy taką szansę, to kto zrobi to za nas?

***
Rafał Chodara, 23 – letni mieszkaniec dzielnicy Niedobczyce, pracuje w firmie DB Schenker jako kontroler jakości. Jak sam mówi wolne chwile spędza ze znajomymi, biega, gra na gitarze, albo po prostu siedzi przed komputerem.

Rozmawiał Dawid Czaja, student 3 roku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, praktykant w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.