Budżet partycypacyjny w Rybniku

Lizbona, Paryż, Rzym, Londyn i Berlin to miasta, w których mieszkańcy sami decydują o części miejskiego budżetu. W rybnickich dzielnicach Orzepowice i Boguszowice Osiedle testowano podobne rozwiązania.

Rybnicki eksperyment z budżetem partycypacyjnym, bo tak nazywa się ta metoda, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Mieszkańcy dwóch dzielnic mogli zdecydować o przeznaczeniu 100 tysięcy złotych. Sposób dzielenia pieniędzy był prosty. Wszyscy zainteresowani dyskutowali nad przeznaczeniem środków i głosowali nad najlepszymi pomysłami.

Po długich negocjacjach mieszkańcy Boguszowic Osiedla zdecydowali się stworzyć Multimedialne Centrum Integracji Młodzież (drugie w Polsce studio nagrań otwarte dla każdego), zorganizować dla dzieci festyn z okazji Dnia Dziecka, a dla młodzieży muzyczno-sportowy Festiwal Przeciw Bezczynności. Poza tym również dla dzieci powstała Szkoła Podwórkowa Pekinowo, a także promowana była książka jako wartość ponadczasowa. W Orzepowicach powstał plac zabaw dla dzieci, odbył się festyn integracyjny dla mieszkańców dzielnicy pod hasłem „Razem żegnamy lato”, a także poprzez warsztaty i spotkania zadbano o edukację i integrację rodziców przedszkolaków.

Projekt „Dwa bieguny – różne krańce miasta, różni obywatele” zakończył się konferencją, na której przedstawiony został raport – efekt badań przeprowadzonych wśród mieszkańców i urzędników Rybnika, na temat możliwości współdecydowania rybniczan o wydatkach miejskich w ich dzielnicach.

Pobierz: Raport „Dwa bieguny – różne krańce miasta, różni obywatele” (PDF)