Miasto Rybnik oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS zostały zaproszone do projektu ONZ „Inicjatywa 100 Miast”, którą organizuje Biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich ONZ-HABITAT. O kulisach projektu rozmawiamy z Dorotą Bednorz z CRIS-u, członkinią grupy roboczej „Inicjatywy 100 Miast”.
Na czym polega oenzetowska „Inicjatywa 100 miast”?
Dorota Bednorz: Celem inicjatywy jest stworzenie banku dobrych praktyk na podstawie doświadczeń 100 miast z całego świata, które poprawiły jakość życia swoich mieszkańców. Rybnik został nominowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, a następnie wybrany jako jedno z pięciu miast europejskich (obok Wiednia, Alicante, Moskwy i Sztokholmu) i jedno z dwudziestu na świecie za przeobrażenie z miejscowości typowo górniczej w miasto usług i szkolnictwa wyższego.
W ramach projektu powołana została specjalna grupa robocza. Czym się zajmuje?
Grupa robocza, składająca się z przedstawicieli: Towarzystwa Urbanistów Polskich, pracowników Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej, Urzędu Miasta Rybnika, studentów oraz przedstawiciela z CRIS, czyli mojej osoby, pracuje nad inicjatywą, która ma poprawić życie mieszkańców naszego miasta.
Czyli możemy spodziewać się nowych dróg w Rybniku, o których tak często się mówi?
Nie drogi, nie mosty, ani żadna infrastruktura, nie jest zadaniem nad którym zastanawia się grupa robocza. Zdaniem specjalistów uczestniczących w projekcie największym problemem w Rybniku jest brak regularnych i dobrze przeprowadzanych konsultacji społecznych. Konsultacje takowe mają minimalistyczną formę, a ich znaczenie i wpływ na rządzących jest praktycznie nieistotny. Dlatego nasza inicjatywa ma charakter partycypacyjny, a jej głównym założeniem jest zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w sprawy związane z miastem, żeby mieszkańcy mieli realny wpływ na swoje otoczenie – podwórko, ulice, parki, place zabaw itp. Narzędziem, które ma wzmocnić tą inicjatywę jest internetowa platforma która ma być miejscem konsultacji społecznych – dyskusji nad przestrzenią i problemami miasta.
Inicjatywy społeczne mają aż tak duży wpływ na poziom życia mieszkańców? Jakieś przykłady z naszego podwórka?
Pewną próbą projektu partycypacyjnego będzie eksperymentalny projekt dotyczący społecznej rewitalizacji miejskiego deptaka przy ulicy Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich w Rybniku, który Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS będzie realizować od sierpnia 2010 r. z dotacji pochodzącej z Fundacji im. S. Batorego. Jego celem będzie włączenie mieszkańców, urzędników, specjalistów do dyskusji nad przyszłością i zmianami, jakie powinny zostać wprowadzone, aby ożywić i uatrakcyjnić tą reprezentacyjną część miasta. Przez ostatnie dwa lata, znaczenie ulic Sobieskiego i Powstańców spadło, głównie za sprawą nowych galerii handlowych. Chcielibyśmy to zmienić. Na przykładzie rewitalizacji ul. Powstańców i Sobieskiego, chcemy pokazać, jak w naszym mieście powinny być realizowane konsultacje społeczne, bo w ramach „Inicjatywy 100 Miast” takie konsultacje będą na pewno przeprowadzane.