dofinansowanie - logotypy
OWES+
Ośrodek Wsparcia 
Ekonomii Społecznej Obszaru Rybnickiego
Działaj lokalnie+
Program grantowy

8 lat minęło…


8 lat minęło…

8 lat minęło, a my wciąż, nie zważając na różnorakie czynniki zewnętrzne – zawirowania polityczne, kryzysy ekonomiczne, czy huśtawki pogodowe – idziemy do przodu. Rozwijamy się, dokształcamy, podejmujemy nowe wyzwania, ryzykujemy szalone  pomysły i jest nam z tym bardzo dobrze! Dzięki temu, sukcesywnie poszerzamy obszary naszych działań, docieramy do nowych środowisk, nawiązujemy nowe kontakty.

Centrum  Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS powstało się w 2002 roku z projektu “Wspólnota” realizowanego przez IMC Polska, a finansowanego przez brytyjski Fundusz “Know-How”. Celem programu było łagodzenie społecznych efektów restrukturyzacji przemysłu i aktywizowanie społeczności lokalnych.

Tę drogę CRIS obrał również jako samodzielny organizm, a nasze lokalne działania szybko znalazły uznanie w szerszym kręgu. Znaleźliśmy się wśród najlepszych – w 2004 roku przystąpiliśmy do Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) oraz status instytucji szkoleniowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Jesteśmy również inicjatorami Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego (FOPSZ). W Rybniku i okolicach znani jesteśmy z działań na rzecz osób z niepełnosprawnością (cykl szkoleń w ramach projektu “Nie tylko dla sprawnych”), aktywizowania młodych i żądnych wiedzy studentów, absolwentów i doktorantów (projekty “Akademik – młody przedsiębiorca” i “Naukowiec – przedsiębiorcą?”) oraz działań na rzecz wspierania organizacji pozarządowych  m.in.: w ramach Inkubatora Trzeciego Sektora, Inkubatora Inicjatyw Społecznych czy  poprzez  wspólną akcję “1 procent”. Za ten ostatni projekt otrzymaliśmy w 2009 roku wyróżnienie w konkursie na najefektywniejszą akcję Lokalnych Organizacji Grantowych.

Nieobojętna jest nam również przyroda, stąd pomysł na pierwszą w Rybniku kampanię proekologiczną “Gram w zielone”. Uśpione społeczności lokalne budzimy do życia poprzez innowacyjne projekty: “Pobudka”, “Dwa bieguny – różne krańce miasta, różni obywatele”. Nie boimy się rozmawiać (a raczej “wkładamy kij w mrowisko”!) z lokalnymi władzami na ważkie dla nas tematy. Zorganizowaliśmy  pierwszą w historii Rybnika debatę z udziałem kandydatów na stanowisko prezydenta miasta (jeszcze w 2002 roku), przedstawicieli lokalnych władz zapraszamy do dyskusji dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnością (debata “Budujmy mosty, nie mury, czyli niepełnosprawni w mieście Rybnik”).

Przez nas nie śpią gimnazjaliści… do nich bowiem adresowane były ubiegłoroczne warsztaty w ramach Nocnego Maratonu Europejskiego.

W ostatni dzień wakacji 2009 r. uroczyście pożegnaliśmy pociąg Szyndzielnia (który zresztą wrócił na tory kilka miesięcy później). Mamy też swoje stałe miejsce na MARS-ie, czyli Mapie Aktywnych Rybnickich Społeczności.

Uczymy się stale i od najlepszych. Nie tylko w kraju. Uczestniczymy w kilku międzynarodowych przedsięwzięciach, między innymi w projekcie CREDUTIA (Creative Education through Innovative Approaches), adresowanym do trenerów i nauczycieli pracujących z mniejszościami narodowymi, czy LICSCIL (Leadership Innovation for Civil & Social Competence by Informal Learning) adresowanym do liderów trzeciego sektora. Jeździmy na konferencje, różne – od Bridgecampu Poznań poprzez Forum Ekonomii Społecznej w Łodzi po spotkania międzynarodowe w Buenos Aires, Wenecji, czy Berlinie.

Nasze urodziny to dobra okazja, by podziękować wszystkim, którzy poprzez swoje dotychczasowe zaangażowanie przyczynili się do naszych mniejszych i większych sukcesów.Dziękujemy!