Ekonomia Solidarności Społecznej

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej to strategiczny dokument, którego celem jest nie tylko wskazanie kierunku rozwoju oraz funkcji ekonomii społecznej, ale także promowanie solidarnych wartości w naszej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.

Na te ambitne zamierzenia zwraca uwagę dr hab. Bohdan Skrzypczak, którego zdaniem podtytuł aktualizowanego KPRES (Ekonomia Solidarności Społecznej) to nie przypadek i że ta nazwa niesie konkretne zmiany. Jakie? Po pierwsze, podkreśla szeroki zakres pojęcia ekonomia społeczna, która obejmuje cały sektor organizacji pozarządowych, dużą część sektora spółdzielczego oraz podmioty reintegracyjne. Po drugie, w ramach ekonomii społecznej wyodrębnia zbiór podmiotów ekonomii solidarnej, które w sposób zdecydowany skupiają się na reintegracji lub tworzeniu miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (przedsiębiorstwa społeczne, zakłady pracy chronionej, spółdzielnie inwalidów, niewidomych, spółdzielnie socjalne i jednostki reintegracyjne)

Dr hab. Bohdan Skrzypczak wskazuje, że i podmioty ekonomii społecznej i solidarnej mają wspólne cele, do realizacji których mogą używać tych samych narzędzi. Co je odróżnia? Od podmiotów ekonomii solidarnej oczekuje się instytucjonalnej solidarności z osobami wykluczonymi, polegającej na ich zatrudnianiu oraz prowadzeniu programów reintegracji społeczno-zawodowej. Podmioty ekonomii społecznej koncentrują się na wspieraniu i działaniu na rzecz integracji społecznej, ale bez konieczności spełnienia ściśle określonych standardów.

Jak zauważa dr hab. Bohdan Skrzypczak “neutralne określenie  ekonomia społeczna uzupełnia pozytywnymi emocjami społecznymi zawartymi w pojęciu solidarność. W marketingu taki proces poszerzenia marki jest czytelnym sygnałem, że wykorzystując dotychczasowe doświadczenia zmieniamy się, chcemy być jeszcze lepsi, w sposób bardziej wrażliwy odpowiadać na potrzeby społeczne. Wprowadzenie nacechowanego wartościami języka, nowe zdefiniowanie i opisanie sektora ekonomii społecznej powinno więc sprzyjać refleksji nad znaczeniem kapitału solidarności, jaki chcemy kreować dzięki przedsiębiorczości społecznej”.

Pobierz artykuł dr hab. Bohdana Skrzypczaka:
“Ekonomia społeczna a solidarna – implikacje podziału – na podstawie KPRES oraz projektu ustawy o ekonomii społecznej i solidarnej” (pdf)


OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.