Pożyczka płynnościowa dla Podmiotów Ekonomii Społecznej

Pożyczka płynnościowa dla Podmiotów Ekonomii Społecznej

Nawet 100.000 zł pożyczki na preferencyjnych warunkach mogą uzyskać Podmioty Ekonomii Społecznej, które prowadzą działalność gospodarczą lub odpłatną działalność statutową. Zainteresowani muszą wykazać obniżenie przychodów o 20% w okresie dwóch następujących po sobie miesięcy z 2020 r. lub 2021 r. W ramach pożyczki finansowane mogą być wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności i zapewnieniem płynności finansowej. Pożyczka jest udzielana przez Fundusz TISE ze środków udostępnionych przez Bank BGK. Część pożyczki (po spełnieniu określonych warunków) może być umorzona.

Do ubiegania się o pożyczkę uprawnione są Podmioty Ekonomii Społecznej, czyli przedsiębiorstwa społeczne, w tym spółdzielnie socjalne, podmioty reintegracyjne, realizujące usługi reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (Centra Integracji Społecznej – CIS i Kluby Integracji Społecznej – KIS, Zakłady Aktywności Zawodowej – ZAZ i Warsztaty Terapii Zajęciowej – WTZ), organizacje pozarządowe lub spółki non-profit, spółdzielnie, których celem jest zatrudnienie tj. spółdzielnie pracy, inwalidów i niewidomych.

Pożyczka płynnościowa dla PES w liczbach:

  • kwota pożyczki: do wysokości 25% wartości rocznego obrotu za 2019 rok z działalności gospodarczej i/lub odpłatnej, i nie więcej niż 100 tys. zł;
  • okres pożyczki: do 48 miesięcy, w tym do 12 miesięcy karencji – dla pożyczek udzielonych do 30.06.2021;
  • okres pożyczki: do 36 miesięcy, w tym do 6 miesięcy karencji – dla pożyczek udzielanych od 1.07.2021;
  • O zł opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki.
  • oprocentowanie: 0,06% – dla pożyczek udzielonych do 30.06.2021 lub połowa stopy redyskonta weksli NBP w przypadku pożyczek udzielanych od 1.07.2021

Z pożyczki mogą skorzystać PES spełniające łącznie poniżej określone warunki:

  • istniejące co najmniej 12 miesięcy i posiadające co najmniej jeden zamknięty rok obrotowy;
  • spełniające kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy;
  • prowadzące działalność gospodarczą lub odpłatną działalność statutową;
  • posiadające zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami;
  • wykazujące realne źródła spłaty tych zobowiązań.

Z pożyczki nie może skorzystać PES, który na etapie udzielania pożyczki był wpisany jako nierzetelny dłużnik w bazie Biura Informacji Gospodarczej; posiada zaległości w ZUS/KRUS/US; posiada zaległości w spłacie pożyczki/kredytu/innego zobowiązania finansowego powyżej 3 miesięcy w okresie ostatniego roku – ostatnich 12 miesięcy; wobec którego jest prowadzona egzekucja w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji; jest zobowiązany do zwrotu pomocy publicznej; korzystał już ze wsparcia w ramach Pożyczki Płynnościowej dla PES (z Pożyczki Płynnościowej dla PES można skorzystać tylko raz, jakkolwiek pożyczki dystrybuuje kilka podmiotów). Pożyczka nie może zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań z tytułu jakichkolwiek zobowiązań.

W ramach pożyczki finansowane mogą być wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności i zapewnieniem płynności finansowej. Środki z pożyczki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, obrotowe lub operacyjne, w tym np.:

  • wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US),
  • zobowiązania publiczno-prawne Pożyczkobiorcy,
  • spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.,
  • zatowarowanie, półprodukty itp.,
  • koszty administracyjne,
  • koszty zakupu drobnego wyposażenia.

Pożyczka jest udzielana przez Fundusz TISE ze środków udostępnionych przez Bank BGK z przeznaczeniem na wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez Podmioty Ekonomii Społecznej w celu zapewnienia finansowania płynnościowego. Celem instrumentu jest poprawa płynności finansowej PES (w tym dotkniętych negatywnymi konsekwencjami spowodowanymi epidemią COVID-19). Więcej informacji wraz dokumentami pożyczkowymi można znaleźć na stronie: www.tise.pl

Osoby zainteresowane ofertą mogą kontaktować się doradcą CRIS w celu indywidualnego umówienia spotkania i znalezienia najlepszego rozwiązania dla rozwoju organizacji.

Kontakt:
Sebastian Garbacz
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
ul. Rudzka 13C, 44-200 Rybnik (kampus)
mail: sebastian.garbacz@cris.org.pl
tel.: 32 739 55 12 wew. 14

***
OWES

Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie, fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Obszaru Rybnickiego.