Bistro pełne smaku

“Bistro z Ikrą” to nowy adres na kulinarnej mapie Rybnika. Działa od niedawna, ale już zdążyło podbić podniebienia entuzjastów domowego jedzenia. A to za sprawą smacznych, świeżych dań i ekipy, która wkłada w swoją pracę wyjątkowo dużo serca.

Bistro działa w ramach Spółdzielni Socjalnej “Z IKRĄ”, która powstała z inicjatywy Agaty Marszałek, kierowniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przystań” w Rybniku. Za jej sprawą rybnickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wraz z Miastem Rybnik sięgnęło po dotację z projektu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS (OWES), by otworzyć lokal gastronomiczny. W “Bistrze z Ikrą” większość kadry stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a sama spółdzielnia powstała by dać pracę właśnie takim osobom – dorosłym, którzy chcą pracować, rozwijać się, ale z racji swojej niepełnosprawności mają na rynku pracy nieco trudniej.

Początki działalności nie należały do łatwych. Po otrzymaniu dotacji założyciele spółdzielni zderzyli się z twardą rzeczywistością – remont lokalu w centrum miasta wybranego pierwotnie na siedzibę bistra znacznie przerósł fundusze, jakimi dysponowali. – To właśnie wtedy poczuliśmy, że nic z tego nie będzie, bo nas nie stać na wyremontowanie budynku. Choć mieliśmy wstępny kosztorys, który nie zakładał tak wielkich kwot, okazało się, że im dalej, tym więcej rzeczy było do zrobienia. Po chwilowym okresie rezygnacji zaczęliśmy znów działać, wiedząc że jeżeli się poddamy to spółdzielnia nie powstanie w najbliższych latach i zaprzepaścimy cały potencjał, którym dysponowaliśmy – wspomina Piotr Puchała, prezes Spółdzielni “Z IKRĄ”.

Pomocną dłoń wyciągnął rybnicki magistrat i nowy adres znaleziono w Niedobczycach. Wtedy też ostatecznie “Bistro z Ikrą” (planowane pierwotnie jako typowa smażalnia) przybrało kształt jadłodajni, a oferta została poszerzona o zestawy obiadowe. Aktualnie w menu znajdują się dwudaniowe obiady (13 zł) i produkty smażone jak: placki (8 zł), naleśniki, racuchy, frytki czy pierogi wytwarzane ze świeżych składników przez pracowników bistra i według ich własnych przepisów. Korzystny stosunek ceny do jakości (“kuchnia jak u mamy”) sprawia, że oferta już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko ze strony klientów indywidualnych, ale również i lokalnych firm.

Na tle konkurencji, prócz atrakcyjnej oferty cenowej i świeżych produktów, bistro wyróżnia wcześniej wspomniana kadra. Aktualnie zespół tworzy dziewięć osób, z czego osiem posiada orzeczenie o niepełnosprawności, natomiast kuchnią kieruje osoba z długoletnim stażem na stanowisku kucharza. Cały zysk z działalności trafia na cele statutowe spółdzielni, czyli m.in. utrzymanie obecnych miejsc pracy i zapewnianie nowych etatów. – Pracownicy poczuli przez te pierwsze dni, że to jest ich bistro i że tworzymy je wspólnie pomimo ogromu pracy i nowych obowiązków, których wcześniej nie doświadczyliśmy. Zmęczenie każdego dnia jest tłumione pozytywnymi opiniami na temat naszego lokalu, co z kolei pozwala na przychodzenie do pracy z nastawieniem, że to wszystko ma sens – podsumowuje Piotr Puchała.

Zadowolenie jest obopólne – z nowopowstałego lokalu cieszą się również mieszkańcy Niedobczyc. W bistrze, pomimo tak krótkiej działalności, odbyły się już dwa spotkania zamknięte i przyjęcie komunijne. Do odwiedzenia lokalu zachęca nie tylko smaczne, domowe jedzenie w przystępnych cenach, ale również przyjemne dla oka, estetyczne i przytulne wnętrze. W takiej domowej atmosferze naprawdę miło zjeść obiad. W planach założyciele spółdzielni mają także dowóz posiłków i wyjście z ofertą do większych firm i instytucji (np. szkół).

Bistro z Ikrą
ul. Barbary 22A | 44-270 Rybnik
czynne: pon.- pt.  godz.: 12.00-17.00
tel.: 729 976 776 (bistro) | 793 687 666 (catering)
www: bistrozikra.pl | Fb: facebook.com/Sp.s.ZIKRA/ | e-mail: bistrozikra@gmail.com

 


OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.