Sklep prawdziwego kibica

Kibice GKS Jastrzębie to prawdziwi fani futbolu. W zimny listopadowy dzień potrafią się zorganizować i w grupie 170 osób pojechać na mecz do Suwałk lub u siebie kibicować drużynie w liczbie 3 000 kibiców. W grudniu doczekali się swojego sklepu, który uruchomiła jastrzębska Fundacja “Familia”.

“Familia” skupia fanów GKS Jastrzębie. W 2017 sformalizowali oni swoją prywatną działalność charytatywną, którą od lat prowadzili na rzecz lokalnych środowisk. Sklep to również ich inicjatywa. Dzięki środkom pozyskanym we współpracy z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku na początku grudnia udało się uruchomić stacjonarny punkt sprzedaży. Sklep “Familii” to jednak coś więcej niż tylko ukłon w stronę kibiców. Środki ze sprzedaży gadżetów będą przeznaczane na cele statutowe organizacji tj. pomoc potrzebującym oraz szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie organizacji turniejów piłki nożnej i tym podobnych wydarzeń. Co więcej, część personelu stanowią osoby z niepełnosprawnością. Dla nich to często pierwsza praca w ich karierze zawodowej, dlatego na otwarcie sklepu czekali z wielką niecierpliwością.

Paweł Duszyński, pomysłodawca przedsięwzięcia wspomina okres poprzedzający otwarcie punktu: – Całość inicjatywy była dla mnie osobiście dużym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o zarządzanie zasobami ludzkimi, posiadam pewnie doświadczenie i mimo że dla części naszych pracowników jest to pierwsza praca w karierze, to staramy się radzić i rozwiązywać bieżące problemy we własnym gronie. Jeżeli chodzi jednak o tworzenie punktu sprzedaży, ogół formalności, urządzenie wnętrza oraz zamówienia całości asortymentu – to była największa trudność. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób związanych ze środowiskiem klubu GKS Jastrzębie 2 grudnia udało się hucznie otworzyć sklep, a zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania.

Na półkach można znaleźć gadżety klubu GKS Jastrzębie oraz markowe produkty firmy ERREA. Dzięki współpracy z klubem, fundacja może posługiwać się ich logiem. Z kolei dzięki pomocy CRIS-u istnieje możliwość produkcji gadżetów oraz ich personalizacja. Asortyment sklepu to przede wszystkim odzież (bluzy, polary, koszulki, body, spodnie) i drobne kibicowskie gadżety (magnesy, otwieracze, długopisy, naklejki, smycze, portfele, kubki oraz kufle). Oferta ta jest dedykowana przede wszystkim fanom jastrzębskiego klubu, jednak z czasem ma zostać poszerzona o produkty stricte piłkarskie (piłki, dresy, bidony).

Jakie plany na przyszłość ma jastrzębska fundacja? Paweł Duszyński odpowiada: – W najbliższym czasie planujemy uruchomić sprzedaż internetową oraz znacznie powiększyć wachlarz produktów. To są plany jeżeli chodzi o sklep. Naszym następnym celem, jako fundacji, jest utworzenie pubu kibica. Celujemy naprawdę wysoko, marzymy o gwiazdach i po nie sięgamy.

Takiej kibicowskiej postawy można jastrzębiakom tylko pozazdrościć. Pomoc ponad podziałami to w ich przypadku nie puste slogany, ale błyskawicznie wdrażane w życie pomysły, które łączą w sobie pasję i chęć czynienia świata trochę lepszym.

Sklep mieści się w Centrum Handlowym “GWAREK” przy ul. Harcerskiej 1B w Jastrzębiu-Zdroju.


OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.