Ze smakiem i od serca

“Manufaktura Smakowitości” to nowe miejsce na gastronomicznej mapie Rybnika. Nowe, dlatego godne uwagi, ale nie tylko ze względu na swoją atrakcyjną ofertę kulinarną.

“Manufaktura Smakowitości” to kawiarnio–restauracja zlokalizowana przy Ośrodku MOSIR w Rybniku–Boguszowicach (ul. Jastrzębska 3).  Spore, jasne wnętrze. Biało–szare ściany, białe stoliki i krzesła. Widać, że lokal jest dopiero co otwarty, jednak nawet na tym etapie robi pozytywne wrażenie. Jest czysto, gustownie i przyjemnie. Barman serwuje pyszną kawę i podaje do niej gratisowe kruche ciasteczka. O takim miejscu myśli się “lokal z potencjałem”. Świeżo wyremontowany, z nowoczesnym zapleczem kuchennym, nowymi łazienkami, wygodnym parkingiem. Jest również sporych rozmiarów podest – świetny do organizowania kameralnych koncertów czy potańcówek. Jednak “Manufaktura Smakowitości” to nie tylko nowy punkt gastronomiczny w Rybniku. To przedsiębiorstwo społeczne, w którym zatrudnienie znalazły osoby z niepełnosprawnością intelektualną zrzeszone w Fundacji Zawodowo Pomagamy. W zamyśle pani Beaty Olszewskiej, prezesa Fundacji i założycielki restauracji działalność “Manufaktury””, to część większej całości. Skupiać ma się na produkcji (obejmującej małą piekarnię) oraz organizacji przyjęć i spotkań okolicznościowych, również tych niskobudżetowych. Skąd wziął się pomysł na tego typu działalność?

– Od dwudziestu lat współpracuję z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, najpierw pracując jako muzykoterapeuta w pierwszych WTZ-ach (Warsztatach Terapii Zajęciowych – przyp. red.) w Rybniku. Następnie jako nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 5 w Rybniku wielokrotnie wraz z uczniami Technikum nr 5 organizowałam i realizowałam projekty, w których beneficjentami byli zarówno uczniowie jak i osoby niepełnosprawne intelektualnie. To pokazało jak wielką potrzebę kontaktu, pracy i zaangażowania posiadają podopieczni WTZ, jak ogromny jest ich potencjał osobowościowy, ale także zawodowy. Jeszcze w czasie studiów kilkakrotnie pracowałam w wakacje w The Leonard Cheschire Foudation, zajmującej się opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Fundacja ta prowadzi wiele domów opieki, ale także lokale gastronomiczne (szczególnie piekarnie). Tam też pełniłam funkcję asystenta księgowej oraz asystenta managera. Wiele lat dojrzewała we mnie myśl o przeniesieniu tych wzorców na grunt Polski. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS wraz z możliwością uzyskania wsparcia na prowadzenie takiej placówki pozwoliło to marzenie zrealizować – opowiada Beata Olszewska.

Czym wyróżnia się “Manufaktura…” na tle innych tego typu lokali? W odniesieniu do rybnickich restauracji – konkurencyjnymi cenami oraz żywnością w całości przygotowywaną na miejscu według sprawdzonych, domowych przepisów. Restauracja nie korzysta z usług podwykonawców. Wszystkie pierogi, krokiety, drożdżówki, pizzerinki, rolady, koreczki śledziowe i torty wykonywane są na indywidualne życzenie klienta przez ekipę “Manufaktury…”. Dzięki temu pączki w Tłusty Czwartek smakują prawdziwymi, domowymi powidłami, a niedzielna irlandzka zapiekanka ziemniaczana jest pożywna i sycąca (i kosztuje tylko 15 zł!). Specjalnością lokalu są drożdżówki, pączki, ciasta i torty. “Słodkie” menu wygląda naprawdę imponująco. W karcie znajdziemy m.in. torty (truskawkowy, brownie ze śmietaną i sezonowymi owocami), tartę cytrynową, sernik, ciasto czekoladowe z galaretką. Olbrzymią popularnością cieszą się także krokiety i pierogi. Hitem i znakiem rozpoznawczym “Manufaktury…” stają się oryginalne jarskie torty kanapkowe z masą jajeczną, twarogową lub z makreli (30 zł) oraz carpaccio z buraka z fetą i sosem czosnkowym (3 zł z dowozem). Menu dostępne jest na profilu facebookowym lokalu, a w niedalekiej przyszłości pojawi się również na stronie internetowej restauracji. Atrakcyjne, niskie ceny to również ukłon w kierunku klientów mniej zamożnych, oczekujących na możliwość zorganizowania niskobudżetowego przyjęcia. Przyjazny personel “Manufaktury…”, domowa kuchnia i możliwość negocjacji cen to niewątpliwy atut tego miejsca. Co jeszcze czyni “Manufakturę…” miejscem wyjątkowym?

– W przypadku konkurencji zatrudniającej osoby niepełnosprawne intelektualnie, niepełnosprawni pełnią w “Manufakturze…” funkcje, które są przypisane osobom “sprawnym”. Odżegnuję się od stawiania ich na zmywaku lub przy obieraniu ziemniaków. Chciałabym odejść od stereotypu osoby niepełnosprawnej szatkującej kapustę. Od tego są maszyny. A człowiek od czynności, które wymagają serca, oddania się pracy i ogromnej z niej satysfakcji – mówi pani Beata. W “Manufakturze…” priorytetową rolę odgrywa piekarnia. Specjalizuje się przede wszystkim w produkcji pieczywa drożdżowego zawierającego masło, mleko, wysokiej jakości mąkę i własnej produkcji konfitury. W oparciu o domowe przepisy powstają tu znakomite drożdżówki, pączki, ciasta dostarczane na zamówienie do domów, zakładów pracy, czy szkolnych sklepików. Stanowisko szefa piekarni ma objąć osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, która w trakcie intensywnych szkoleń i praktyk i już niedługo poprowadzi piekarnię.

“Manufaktura Smakowitości” w zamyśle pani Beaty to jednak tylko jeden filar całej struktury, która działa i rozwija się w kontekście pracy i wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obok piekarni i restauracji (z możliwością cateringu “na dowóz”) w ramach Fundacji Zawodowo Pomagamy zostanie powołana Agencja Reklamowa “Manufaktura Sukcesu”, w której zatrudnienie znajdą osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Co  czeka “Manufakturę Smakowitości” i Fundację Zawodowo Pomagamy? – Plan na najbliższą przyszłość: odpowiednio doposażyć restaurację, kuchnię, agencję, rozreklamować i pracować na sukces. Plan na dalszą przyszłość: uruchomić sklep typu “Charity shop”, obsługiwany przez osoby niepełnosprawne, w którym sprzedaje się za symboliczną złotówkę darmowo oddawane buty, odzież, torebki i ozdoby, a dochód przeznacza się na wsparcie potrzebujących. Stworzyć sieć placówek, zatrudniających osoby niepełnosprawne. Pokazać, że są one pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy i stanowią prawdziwą konkurencję dla pozostałych pracowników poprzez swoja solidność, lojalność, pracowitość i ogromny zapał do pracy – wylicza pani Beata. Plany wspaniałe, zapał ogromny. Warto kibicować Fundacji  Zawodowo Pomagamy i… wybrać się do “Manufaktury Smakowitości” na obiad lub niedzielną przedpołudniową kawę.

Manufaktura Smakowitości
ul. Jastrzębska 3B, Rybnik – Boguszowice
tel.: 500 204 305 lub 511 398 697
e-mail: manufakturarybnik@wp.pl
Facebook: Manufaktura Smakowitości