Kawiarnia z teatrem na byfyju

Fascynacja dziedzictwem kulturowym i niczym nieskrępowana kreatywność tworzą wyjątkowy klimat kawiarni, którą w zabytkowym zameczku w Czernicy prowadzą dwie pasjonatki teatru.

“Rothówka” to jeden z elementów działalności czernickiej Spółdzielni Socjalnej “Horyzonty Kultury”. Katarzyna Chwałek-Bednarczyk i Małgorzata Krajczok, które na co dzień prowadzą kawiarnię, mówią, że spółdzielnię tworzą ludzie z pasją, miłośnicy lokalnej kultury i propagatorzy oryginalnych działań artystycznych. “Rothówka” jest ich wizytówką i przestrzenią, gdzie niesztampowe pomysły przekuwa się w twórcze działanie. Wystrój wnętrza nawiązuje do rodzimej historii tego miejsca. Ze ścian spoglądają portrety baronostwa von Roth – dawnych właścicieli czernickiego zameczku, a śląski współczesny design umiejętnie współgra z zabytkowymi artefaktami. Tylko tu można napić się “Czernickiej wiosny” lub “Drugiej Młodości Barona”. Prócz aromatycznych kaw i herbat oraz soków ze śląskich tłoczni, w kawiarni można spróbować domowych ciast oraz – serwowanych w słoikach – kolorowych sałatek.

Kto jest adresatem tego miejsca? – “Rothówka” jest nastawiona na gościa o różnych potrzebach. Skupiamy się na rodzinach z dziećmi. Najmłodsi znajdą tu kredki, nożyczki, papier czy układanki. Miło nam także gościć młodzież – dla niej staramy się znajdować ciekawe muzycznie utwory. Dbamy także o seniorów, którzy w ramach Karty Seniora mogą liczyć u nas na dziesięcioprocentową zniżkę – mówi Małgorzata Krajczok.

To, co “Rothówkę” wyróżnia na tle innych klimatycznych kawiarni to jedyny w Polsce teatr papierowy wystawiany na starym, śląskim byfyju. –  Szczycimy się faktem, że dajemy dobry produkt i przemycamy wartości nadal pielęgnowane w małych społecznościach lokalnych. Artystyczną wizję opieramy na dawno zapomnianych historiach, wydarzeniach lokalnych, tradycjach i obyczajach. W podobnym kontekście, poprzez inspirację dawnymi wydarzeniami zamkowymi, pełnymi zagadek oraz tajemnic, prowadzimy animacje urodzinkowe dla najmłodszych Staramy się pobudzać naturalną ciekawość dzieci poprzez działalność warsztatową – tłumaczy Katarzyna Chwałek-Bednarczyk.

Dotychczas odbyły się warsztaty inspirowane twórczością Astrid Lindgren, Akademią Pana Kleksa oraz postacią Guliwera. Prowadzone są również zajęcia z języka angielskiego dla najmłodszych.  Oferta intensyfikuje się w okresie ferii zimowych, przerw świątecznych i w czasie letnich wakacji. Co więcej, w  rozpoczynającym się właśnie okresie wiosenno–letnim właścicielki chcą wykorzystać bogaty potencjał tkwiący w zamkowym parku i – oprócz letniego ogrodu z przestrzenią animacyjną dla dzieci – mają zamiar uruchomić ofertę piknikową dla rodzin. Przybywający do kawiarni goście otrzymają w pakiecie koszyk piknikowy, koce oraz leżaki, czyli idealny zestaw na letnie biesiadowanie pod chmurką.

Jednak niezależnie od pogody, warto wpaść do “Rothówki”, by przy filiżance pachnącej kawy przekonać się, że wiejski teatr wcale nie musi być nudny, jarmarczny i tandetny.

Więcej: www.facebook.com/horyzontykultury

 


OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.