Szukamy pomysłu na biznes, który przykuje uwagę inwestorów

W Raciborzu już działają innowacyjne firmy. Może kolejna weźmie swój początek w Inkubatorze – mówi Radosław Knesz, koordynator projektu Inkubator Przedsiębiorczości w Raciborzu.

Czy jesteśmy przedsiębiorczy?

Radosław Knesz: – Chcemy za takich uchodzić, bo osoba przedsiębiorcza kojarzy się z sukcesem lub co najmniej z zaradnością. Poza tym od dobrych dwóch dekad jest silna presja, by brać sprawy w swoje ręce i być aktywnym, czyli właśnie przedsiębiorczym. Niestety jeśli porównamy ile firm przypada na 1000 mieszkańców w Polsce, a ile w innych krajach Unii Europejskiej okaże się, że jesteśmy średniakami w rankingu przedsiębiorczości – zamykamy drugą dziesiątkę.

Czy można poprawić naszą pozycję? Czy przedsiębiorczości można się nauczyć?

– Przedsiębiorczości nie da się po prostu nauczyć. Nie każdy może być sprawnym przedsiębiorcą, tak jak nie każdy może być dobrym urzędnikiem, nauczycielem czy kierowcą. Jednak dzięki praktycznym warsztatom, spotkaniom z praktykami i wsparciu doradczemu można zainspirować ludzi do większej aktywności i przyjmowania postaw przedsiębiorczych. Można ich także przygotować do roli samozatrudniających się przedsiębiorców. Właśnie na tym skupiamy się w Inkubatorze.

Kto może skorzystać z pomocy Inkubatora Przedsiębiorczości?

– Inkubator Przedsiębiorczości jest finansowany przez Urząd Miasta Racibórz, więc z jego wsparcia mogą korzystać wszyscy raciborzanie. Program został przygotowany z myślą o raciborskich przedsiębiorcach, osobach zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej, studentach i absolwentach, którzy tu na miejscu chcą urzeczywistniać swoje biznesowe plany.

Na jakie wsparcie liczyć mogą zainteresowani?

– Prowadzimy regularne dyżury doradcze, szkolenia i spotkania informacyjne. Zakres wsparcia jest szeroki – od pozyskiwania środków na działalność przez rachunkowość po marketing. Informacje o aktualnej ofercie zamieszczane są na stronie PrzedsiebiorczyRaciborz.pl. Wsparcie, które można uzyskać w inkubatorze jest oczywiście bezpłatne, co powinno zachęcić zwłaszcza przedsiębiorców zaczynających swoją przygodę z biznesem.

Jak jeszcze można skorzystać podejmując współpracę z Inkubatorem?

– Można wziąć udział w konkursie i wygrać 5000 zł. Wystarczy zgłosić się do Inkubatora, by wspólnie z nami dopracować pomysły biznesowe i ustalić, co stanowi prawdziwą wartość produktu lub usługi. Autorzy najlepszych biznesowych przedsięwzięć będą nie tylko rywalizować o nagrody, ale także o możliwość zaprezentowania swoich pomysłów inwestorom. Być może efektem konkursu będzie propozycja inwestycyjna jakiegoś anioła biznesu w raciborski sturt-up. W Raciborzu już działają innowacyjne firmy. Może kolejna weźmie swój początek w Inkubatorze.

***
Radosław Knesz
– doradca i koordynator w projekcie Inkubator Przedsiębiorczości w Raciborzu, menager Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Prezes Alergis sp. z o.o., laureat ogólnopolskiego konkurs startupowego “Kanwa Przedsiębiorczych”, z CRIS związany od 2008 roku.