Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. W tym dniu warto przypomnieć, że Rybnik przoduje w niechlubnych rankingach zanieczyszczenia powietrza.

W raporcie WHO (Ambient Air Pollution Database, 2014) Rybnik zajął 335 miejsce pod względem zanieczyszczenia powietrza pyłem (sklasyfikowano 1524 miasta z całego świata). Wśród miast europejskich tylko pięć jest bardziej zanieczyszczonych, a w Polsce jedynie Sosnowiec ma gorsze powietrze.

W 2011 r. w Rybniku stężenie pyłu przekraczało polską normę przez 128 dni, w 2012 r. przez 124 dni, w 2013 – 111 dni. Najgorszą sytuację odnotowano w grudniu 2012 r., kiedy stężenie wielokrotnie przekraczało poziom wskazany normą, osiągając szczyt 8 grudnia o godz. 10.00: 1398 μg/m3, a więc aż 28-krotnie przekraczało normę (stężenie zalecane przez WHO przekroczono 70 razy!).

Zanieczyszczenie powietrza ma poważny wpływ na jakość życia w Rybniku. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne i rakotwórcze, jak węglowodory aromatyczne (m.in. benzo-a-piren), metale ciężkie i dioksyny, które powodują poważne problemy zdrowotne i skracają długość życia. Odpowiadają ponadto za problemy z krążeniem, oddychaniem i zwiększają ryzyko nowotworów.

Problemy i zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza skłoniły CRIS do podjęcia działań w obszarze, którym do tej pory nikt poważnie się nie zajmował. Z końcem kwietnia ruszył projekt “Wyjście Smoga”, w ramach którego będziemy aktywizować mieszkańców do szukania rozwiązań i wpływania na systemowe działania władz, służące ograniczeniu problemu. Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.