I cóż, że ze Szwecji

Study Circle to metoda uniwersalna i tania. Nie wymaga specjalistycznej kadry i innych zasobów. Grupa samoucząca się bazuje na potencjale osób, które ją tworzą – mówi Izabella Kaznowska, która zajmuje się upowszechnianiem szwedzkich metod edukacji dorosłych.

– CRIS prowadzi nabór organizacji pozarządowych, świetlic środowiskowych, Ośrodków Pomocy Społecznej, które chcą stosować w swojej pracy metodą Study Circle. Co to jest Study Circle?

Izabella Kaznowska: – Study Circle to szwedzka metoda kształcenia dorosłych. Polega na tym, że osoby, które chcą zdobyć nową wiedzę czy umiejętności z jakiegoś zakresu, rozwiązać nurtujący je problem, spotykają się regularnie w małych grupach w celu wspólnego zgłębienia interesującego je tematu. Praca grupy jest wzbogacona o wiedzę i doświadczenie jej poszczególnych członków, co pozwala spojrzeć na badane zagadnienie z wielu różnych perspektyw. Metoda Study Circle zakłada, że każdy dysponuje jakąś wiedzą, doświadczeniami, którymi może podzielić się z innymi. W Szwecji, gdzie metoda jest stosowana od ponad wieku, co roku korzysta z niej ponad 2 miliony osób, uczestniczących w około 300 tysiącach grup.

– Jak wygląda szkolenie przy pomocy metody Study Circle?

– Metoda Study Circle sprawdza się najlepiej w przypadku małych grup – od 7 do 12 osób. Uczestnicy samodzielnie wskazują przedmiot zajęć lub problem, który chcą rozwiązać. Grupa może bazować na wiedzy i umiejętnościach swoich członków. Może też posiłkować się kompetencjami ekspertów zewnętrznych. Uczestnicy wybierają spośród siebie lidera lub liderkę, czyli osobę odpowiedzialną za grupę i efekty jej pracy. Działania grupy wspiera facylitator, czyli przedstawiciel instytucji organizującej kształcenie. Każda z grup pracuje nad wybranym zagadnieniem około dwóch miesięcy. Zajęcia odbywają się zwykle 2 razy w tygodniu. Jedno spotkanie trwa około 3 godzin. Uczestnicy, dzielą się nie tylko wiedzą, ale  także obowiązkami i odpowiedzialnością – wspólnie wybierają niezbędne materiały, ustalają plan i harmonogram spotkań. Pracę każdej grupy kończy ocena realizacji celów.

– Jakie instytucje mogą skorzystać z metody Study Circle?

– Study Circle to metoda uniwersalna. Sprawdza się w przypadku instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i podmiotów biznesowych. Przy jej pomocy prowadzone są działania edukacyjne, wychowawcze i konsultacyjne. Posiłkują się nią podmioty prowadzące aktywizację społeczną i zawodową, instytucje pracujące z osobami mającymi negatywne doświadczenia z edukacją formalną oraz grupy hobbystyczne. W Szwecji metodę stosowano między innymi w środowisku akademickim. Zdobyła także popularność w tamtejszych firmach, wspierając integrację i rozwój zawodowy pracowników. Jako metodę konsultacji, Study Circle wykorzystywały różnego rodzaju jednostki administracji publicznej

Dlaczego warto korzystać z metody Study Circle?

– Study Circle to metoda uniwersalna – o czym wspominałam wcześniej – oraz tania. Nie wymaga specjalistycznej kadry i innych zasobów, bo bazuje na potencjale osób, które tworzą grupę. Uczestnikom stwarza się warunki, które pozwalają swobodnie wymieniać się wiedzą i umiejętnościami. Dzięki temu nie jest konieczne opłacanie zewnętrznych ekspertów, trenerów czy doradców. Oczywiście nie wyklucza się tego, a w niektórych przypadkach uznaje się za pożądane, ale nie jest to niezbędne. Niski koszt to nie jedyna zaleta. Study Circle, co pokazują doświadczenia szwedzkie, to metoda skuteczna. Poza tym świetnie wpisuje się w trend uczenia się przez całe życie, rozwija umiejętność współpracy i inne kompetencje pożądane na rynku pracy.

***
Izabella Kaznowska, koordynatorka projektu “Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”
***
Pracujesz z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci? Chcesz poznać najlepsze szwedzkie wzorce kształcenia dorosłych? Zgłoś się do udziału w projekcie „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”. Szczegóły: StudyCircle.pl