Seminarium w Kancelarii Prezydenta

W Kancelarii Prezydenta RP debatowano nad jakością dialogu obywatelskiego. Jednym z prelegentów był Piotr Masłowski, prezes CRIS.

Seminarium pt. „Jak poprawić jakość dialogu obywatelskiego w Polsce?” było jednym z wydarzeń, wpisujących się w cykl obchodów z okazji 25-lecia polskiej wolności. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele największych i najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych, reprezentanci urzędów miast oraz Kancelarii Prezydenta. Seminarium prowadził Henryk Wujec – doradca Prezydenta RP.

W trakcie spotkania najwięcej uwagi poświęcono Radom Działalności Pożytku Publicznego. To właśnie odczyt na ich temat wygłosił Piotr Masłowski. Rady to grono doradcze, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla organu jednostki administracyjnej, przy której działa. Jakie atuty, zdaniem uczestników spotkania w Kancelarii Prezydenta, posiada to ciało? – Szczególną wartością rady jest to, że tworzą ją nie tylko z przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale także administracji publicznej. Rady ułatwiają dialog urzędników i społeczników – wyjaśnia Piotr Masłowski.

Chociaż uczestnicy seminarium podkreślali, że rady są świetną przestrzenią do prowadzenia dialogu obywatelskiego, to liczby wskazują, że administracja publiczna niechętnie je powołuje. – W Polsce działa ich obecnie około 140. Oznacza to, że z takiego wsparcia korzysta mniej niż 5% jednostek samorządu terytorialnego. Takie spotkania, jak to w Kancelarii Prezydenta mają pomóc poprawić te niedobre statystyki – dodaje Masłowski.

***
Na zdjęciu Piotr Masłowski w trakcie odczytu pt. „Rady Działalności Pożytku Publicznego – indeks”.