O CRIS w raporcie Batorego

O naszych dobrych praktykach w realizacji budżetu obywatelskiego można przeczytać w raporcie “Budżet obywatelski w Polsce”, przygotowanym przez Fundację im. Stefana Batorego.


Budżet obywatelski wprowadzono w ponad siedemdziesięciu gminach i miastach w Polsce (stan na koniec 2013 roku). Można podejrzewać, że popularność tego mechanizmu wynika z co najmniej kilku powodów: rosnąca aktywność i ambicje mieszkańców. 

Od kilku lat na znaczeniu zyskują  formalne i nieformalne ruchy, których celem jest zwiększenie wpływu mieszkańców na decyzje podejmowane przez lokalne władze, skuteczne egzekwowanie od władz realizacji  polityki opartej na poszanowaniu potrzeb mieszkańców, włączanie tych ostatnich  w decydowanie o budżecie, uwzględnianie głosu mieszkańców wyrażanego np. w czasie konsultacji społecznych. W dużych miastach są to m.in. poznańskie „Prawo do miasta”,  katowickie „Napraw sobie miasto” oraz nieformalna gdańska inicjatywa wrzeszcz.info;  w mniejszych ośrodkach – np. Fundacja Wiedzieć Więcej w Kędzierzynie-Koźlu czy  Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Istotną rolę w upowszechnianiu  budżetu obywatelskiego odgrywa również Kongres Ruchów Miejskich. 

Cały raport dostępny tutaj:  Budżet obywatelski w Polsce