CRIS dla studenta

Od wielu lat w naszą działalność angażują się młodzi ludzie, uczniowie szkół średnich i studenci. W CRIS-ie odbywają praktyki, staże, działają jako wolontariusze. Jak można się włączyć w działalność CRIS-u i jak pomagamy młodym ludziom się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia, opowiada Anna Pytlik, która zajmuje się koordynacją Centrum Wolontariatu CRIS.

***
W związku dużą ilością zgłoszeń informujemy, że najbliższa możliwość podjęcia stażu w CRIS pojawi się dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie, ale obecnie nie jesteśmy w stanie przyjąć więcej osób.
***

 
– Jak i kogo CRIS wspiera?
Anna Pytlik: – Naszym głównym działaniem jest prowadzenie inkubatora organizacji pozarządowych – ośrodka wsparcia dla stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych. W jego ramach oferujemy wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń, doradztwa, coachingu, ale także wsparcie techniczne – możliwość skorzystania z pomieszczeń, sprzętu biurowego, biblioteczki dla organizacji. Jedne z najważniejszych działań, jakie prowadzimy to promowanie idei wolontariatu, prowadzenie Centrum Wolontariatu. 
 
– Jaką formę aktywności CRIS oferuje studentom?
– Przede wszystkim praktyki, staże oraz wolontariat. Staramy się, aby osoby podejmujące praktyki lub wolontariat  podczas swojego pobytu w CRIS-ie wykonywały praktyczne zadania, dzięki którym mogą poszerzyć swoje kompetencje. 
 
– Jak przebiegają praktyki w CRIS-ie?
– Zazwyczaj trwają od 2 tygodni do miesiąca. Ich przebieg zależy od tego, co dana osoba chce robić, czego się nauczyć oraz w jaki sposób chce wykorzystać swoje kompetencje i wcześniej zdobyte umiejętności, jak również od tego jakie CRIS w danym momencie prowadzi działania, projekty. Były u nas osoby, które zajmowały się promocją i PR-em, prowadziły zajęcia dla młodzieży w szkołach czy podejmowały się samodzielnego organizowania akcji społecznych. Jesteśmy również otwarci na wszelkie propozycje ze strony studentów.
– Czy po ich odbyciu można liczyć na jakieś zaświadczenie lub inny dokument?
 
– Oczywiście. Każdorazowo po odbyciu praktyk czy po zakończonym wolontariacie wydajemy stosowne zaświadczenie. Na prośbę zainteresowanego wystawiamy również referencje. Zazwyczaj jednak studentom wystarcza umowa o praktyki, którą podpisujemy na początku.
– Do kogo należy się zgłosić i jakie dokumenty złożyć, aby móc odbyć praktyki?
 
– Najlepiej zgłosić się do naszego prezesa – Piotra Masłowskiego, to w jego kompetencjach leży przyjmowanie praktykantów. Jeśli chodzi o studentów rybnickiego kampusu, to zazwyczaj wygląda to tak, że jako CRIS podpisujemy umowę o odbycie praktyk z uczelnią, która kieruje do nas konkretnego studenta. Nie wymagamy specjalnych dokumentów od praktykantów. 
A jeśli chodzi o wolontariat, jak wygląda rola Centrum Wolontariatu w pozyskiwaniu chętnych do pomocy?
 
– Centrum Wolontariatu działa na zasadzie punktu pośrednictwa pracy wolontariackiej. Zbieramy oferty wolontariatu od organizacji i przedstawiamy je osobom, które chcą zostać wolontariuszami. Poza tym sami również, jako CRIS, organizujemy akcje wolontariackie. Na przykład szukaliśmy wolontariuszy na koncerty organizowane w ostatnich latach w Rybniku, Kongres Miast Partnerskich czy Industriadę. Prowadzimy również szkolenia zarówno dla wolontariuszy jak i organizacji, które współpracują lub zamierzają rozpocząć współpracę z wolontariuszami. 
Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie w zakładce Wolontariat.
Wywiad przeprowadziła Kamila Mańczyk, studentka filologii polskiej, która w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych odbywała praktyki.