Przez ponad rok testowali możliwości budżetu partycypacyjnego, jako formy udziału uczniów w podejmowaniu decyzji o wydatkach szkoły. 12 września w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach przedstawią efekty eksperymentu.
Konferencja zakończy projekt rybnickiego CRIS „Szkoła partycypacji”, który był realizowany w pięciu szkołach ponadgimnazjalnych z Kielc i pięciu z Rybnika. Konferencja przygotowana została z myślą o nauczycielach, uczniach, samorządowcach, organizacjach pozarządowych, politykach, ekspertach i innych osobach zainteresowanych budżetem partycypacyjnym.
Głównym tematem spotkania będzie budżet partycypacyjny i jego zastosowanie w szkołach oraz partycypacja obywatelska młodzieży. Podczas konferencji zostaną przedstawione efekty projektu oraz najciekawsze przedsięwzięcia zrealizowane przez uczniów. Omówione zostaną także metody wdrażania budżetu partycypacyjnego w szkołach. Zaproszeni eksperci przedstawią ideę budżetu obywatelskiego, wyjaśnią znaczenie aktywności obywatelskiej młodzieży oraz zaprezentują dobre praktyki i rekomendacje.
Gościem specjalnym będzie Bruno Antonio, przedstawiciel ECOS – Cooperativa de Educação z Portugalii. Przedstawi on dobre praktyki związane z wdrażaniem budżetu partycypacyjnego w szkołach, które w Portugalii są stosowane z powodzeniem.
Zainteresowani wyjazdem na konferencję wcześniej powinni potwierdzić swój udział w wydarzeniu. Dla uczestników z Rybnika zarezerwowany został bezpłatny autobus.
Zgłoszenia na konferencje przyjmowane są przez Annę Pytlik:
mail: anna.pytlik@cris.org.pl
tel.: 32 739-55-12 wew. 102 i 104
fax: 32 739-55-12 wew. 106
Informacje o projekcie znaleźć można na stronie szkołapartycypacji.pl.