Już w przyszłym roku część budżetu miasta Rybnika będzie realizowana w postaci budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zyskali realny wpływ na sposób wydawania pieniędzy. Do 16 sierpnia 2013 r. można składać propozycje projektów i zadań do budżetu.
W 2014 roku na przedsięwzięcia w ramach budżetu obywatelskiego przewidziano 2 mln złotych. Pieniądze te zostaną rozdzielone pomiędzy dzielnice w zależności od liczby mieszkańców:
- Chwałęcice, Golejów, Grabownia, Kłokocin, Meksyk, Ochojec, Radziejów, Stodoły, Wielopole – po 40 000 zł;
- Gotartowice, Kamień, Ligota-Ligocka Kuźnia, Niewiadom, Orzepowice, Paruszowiec-Piaski, Popielów, Rybnicka Kuźnia, Zamysłów, Zebrzydowice – po 70 000 zł;
- Boguszowice Stare, Chwałowice, Rybnik-Północ, Smolna, Śródmieście – po 90 000 zł;
- Boguszowice-Osiedle, Niedobczyce – po 140 000 zł;
- Maroko-Nowiny – 210 000 zł.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Rybnika dostępny jest Regulamin budżetu obywatelskiego miasta Rybnika, Formularz zgłaszania projektów oraz Harmonogram prac nad częścią budżetu miasta w formie budżetu obywatelskiego.
Osoby zainteresowane budżetem obywatelskim w Rybniku mogą kontaktować się z Piotrem Masłowskim:
- e-mail: piotr.maslowski@cris.org.pl
- tel.: 32 739-55-12 wew.107 i 108
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS podjęło tematykę budżetów partycypacyjnych jako jedna z pierwszych instytucji w Polsce. Już w latach 2009-2010 w projekcie „Dwa Bieguny” mieszkańcy rybnickiej dzielnicy Boguszowice – Osiedle oraz Orzepowice wedle własnych pomysłów zagospodarowali 100 tys. zł. Sukces przedsięwzięcia spowodował, że elementy związane z budżetem partycypacyjnym pojawiły się w następnych projektach CRIS skierowanych do osób niepełnosprawnych z Krzanowic i Kornowaca, długotrwale bezrobotnych z wodzisławskich Wilchw, młodzieży z Niedobczyc i Niewiadomia, najstarszych mieszkańców Rybnika i Wodzisławia oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.