Study circle, bo każdy coś wie

O projekcie „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”, czyli pomyśle na zastosowanie szwedzkich metod edukacji pozaformalnej do pracy z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci rozmawiamy z Anną Cebulą.

-Co to jest study circle?

Anna Cebula:
Study circle to bardzo popularna w krajach skandynawskich metoda edukacji dorosłych. Powstała w Szwecji przed ponad stu laty i jest interesującym sposobem na włączanie ludzi do działania i aktywizację społeczną, kulturalną, edukacyjną.

Edukacja metodą study circle sprowadza się do pracy w małych, liczących od 7 do 12 osób grupach. Często określa się je mianem grup samouczących się lub kół samokształceniowych. Takie koło  pracuje przez pewien czas razem nad konkretnym zagadnieniem i pod kierunkiem lidera, który zostaje wybrany przez grupę. Członkowie koła spotykają się regularnie i pracują według opracowanego przez siebie planu.

-Co takiego wyjątkowego jest w tej metodzie?

-Zasadniczą różnicą między study circle, a metodami bardziej konwencjonalnymi jest założenie, że proces uczenia się nie zachodzi w sposób hierarchiczny. Wiedza nie przechodzi „z góry na dół”, czyli od eksperta do uczestników. Opiera się na wkładzie każdego z członków grupy, bo każdy coś wie, każdy dysponuje jakąś wiedzą czy doświadczeniem i może podzielić się tym z innymi.

-Kto najczęściej uczestniczy w kołach samokształceniowych?

-W Szwecji co roku jest to około 2 milionów osób, więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ludzie włączają się w prace grup dobrowolnie, w zależności od swoich potrzeb i zainteresowań. To co ich łączy to poszukiwanie wiedzy. Obszar tych poszukiwań jest różny, ale głownie są to tematy związane z kulturą, społeczeństwem, naturą, otaczającym światem.

-Jak rozumiem CRIS tę metodę będzie testował w polskich realiach?

-Tak! Właśnie rozpoczynamy projekt „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”. Celem naszego przedsięwzięcia jest zastosowanie szwedzkich metod edukacji pozaformalnej do pracy z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci. Wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Jastrzębiu-Zdroju i Stowarzyszeniem DAR SERCA będziemy starali się opracować system rozwiązań dotyczących poprawienia ich trudnej sytuacji społecznej i zawodowej. Stworzymy także podręcznik wdrażania metody Study Circle w Polsce.

***
Anna Cebula – specjalistka ds. współpracy ponadnarodowej. Z CRIS związana od 2007 roku.

***
Study circle – informacje o projekcie wraz z kontaktem do koordynatorów.