dofinansowanie - logotypy
OWES+
Ośrodek Wsparcia 
Ekonomii Społecznej Obszaru Rybnickiego
Działaj lokalnie+
Program grantowy
Oferta+
Oferta usług CRIS

Szwedzkie koło zamachowe


Szwedzkie koło zamachowe

Ruszył innowacyjny projekt „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”. Na polski grunt zostanie przeniesiona szwedzka metoda edukacji dorosłych.

Study circle to metoda kształcenia w małych grupach i sposób na aktywizację zarazem. Często określa się je mianem grup samouczących się lub kół samokształceniowych. To co wyróżnia study circle, to założenie, że proces uczenia się nie jest hierarchiczny, ale demokratyczny. Opiera się na wkładzie każdego z członków grupy, bo każdy coś wie, każdy dysponuje jakąś wiedzą, doświadczeniem i może podzielić się tym z innymi. W Szwecji, gdzie metoda jest stosowana od ponad wieku, co roku korzysta z niej około 2 miliony osób, uczestniczących w około 300 tysiącach grup. Liczby te robią wrażenie. Tym bardziej w kraju zamieszkiwanym przez 9 milionów osób.

Celem projektu „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe” jest zastosowanie szwedzkich metod edukacji pozaformalnej do pracy z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci. Obecnie w Jastrzębiu-Zdroju trwają badania, których celem jest zdiagnozowanie sytuacji takich osób. Później powstanie system rozwiązań na rzecz poprawy trudnej sytuacji społecznej i zawodowej rodzin niepełnych oraz podręcznik wdrażania metody Study Circle w Polsce.

Projekt jest realizowany przez CRIS wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Jastrzębiu-Zdroju, Stowarzyszeniem DAR SERCA i szwedzką organizacją Studieforbundet Vuxenskolan. Trwające obecnie badania w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi Ośrodek Badań Społecznych SONDA.

Rodziców samotnie wychowujących dzieci z Jastrzębia-Zdroju, którzy są zainteresowani udziałem w badaniach prosimy o kontakt z Ośrodkiem Badań Społecznych SONDA:

  • Martyna Piechoczek, koordynatorka badań
    sonda@obs-sonda.pl
    tel.: 510 763 399

Osoby odpowiedzialne za projekt w CRIS:

  • Izabella Kaznowska (koordynatorka projektu)izabella.kaznowska@cris.org.pl
    tel.: 32 739 55 12 wew. 108
  • Anna Cebula (specjalistka ds. współpracy ponadnarodowej)
    anna.cebula@cris.org.pl
    tel.: 32 739 55 12 wew. 102

***
Projekt: Study Circle – szwedzkie koło zamachowe
Czas realizacji: 1 stycznia 2013 r. – 31 grudnia 2014 r.
Obszar: województwo Śląskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii
Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego