Urodziny Ramży

– Zachęcam do samoorganizowania się obywateli, bo taki prawdziwy rozwój III sektora dopiero przed nami – mówi Ewa Kluczniok, Prezes Zarządu Fundacji Ramża.

– Czym zajmowała się Wasza fundacja tuż po założeniu a czym zajmuje się dziś?

Ewa Kluczniok: Powstanie Fundacji Ramża było efektem programu realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a dotyczącego tworzenia  w małych społecznościach  organizacji filantropijnych zajmujących się głównie pozyskiwaniem środków  finansowych i przekazywaniem ich potrzebującym (innym organizacjom , dzieciom i młodzieży). Kilku lokalnych działaczy przy wsparciu ówczesnego samorządu  doprowadziło do utworzenia Funduszu Lokalnego „Ramża” w marcu 2002 r. W pierwszych latach działalności  zajmowaliśmy się głównie realizacją programów stypendialnych. W tym czasie (lata 2002 – 2007) były to zupełnie nowatorskie  działania  prowadzone przez III sektor. To głównie dzięki programom stypendialnym  zbudowaliśmy swój wizerunek i autorytet w społeczności lokalnej. Naszymi partnerami byli: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości w Łodzi, Fundacja Pro & Bono Poloniae oraz  Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Przez kilka lat realizowaliśmy następujące programy stypendialne; Agrafka Agory, Program Stypendiów Pomostowych, Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej, Miejsko-Gminny Program Stypendialny. Nasze osiągnięcia w tym obszarze to 391 stypendiów na ogólną kwotę 324.000,00zł. Ponadto od 2004 r. do nadal wspieramy lokalne organizacje i grupy nieformalne w realizacji inicjatyw, pomysłów przyznając dotacje w ramach Programu Działaj Lokalnie. Z uwagi na to, że zmieniły się uwarunkowania ekonomiczne i społeczne praktycznie od 2009 r. nie realizujemy w/w programów stypendialnych, aktualnie skupiamy się głównie na  rozwiązywaniu lokalnych problemów w różnych obszarach, co umożliwia nam realizacja  wielu programów.

– Co uważacie za swój największy sukces w minionym 10-leciu?

– Naszym sukcesem jest dobry wizerunek i autorytet w społeczności lokalnej, który budowaliśmy wspólnie. Nasza fundacja stała się szybko rozpoznawalna w środowisku także tym biznesowym. Przejrzystość i transparentność działań sprawiła, że w 2004 r. Elektrownia Rybnik wybrała właśnie nas jako beneficjenta darowizny w kwocie  15.000 euro. To umożliwiło nam utworzenie przy wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce kapitału żelaznego. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy lokalnym liderem III sektora. Mamy dobre warunki organizacyjne, bazowe do działalności. Choć zrealizowaliśmy wiele programów uważam, że nasz sukces to właśnie dobry wizerunek i autorytet, o czym także świadczą darowizny przekazywane nam w ramach akcji 1%.

– Co było najtrudniejszym momentem dla waszej organizacji?

– Oczywiście pierwsze lata działalności  i poruszanie się  w gąszczu przepisów prawnych. Przyznam, że takim krytycznym momentem było uzyskanie statusu OPP; z jednej strony podjecie decyzji czy warto, z drugiej strony pokonanie barier administracyjnych. Dziś z perspektywy czasu dobrze oceniamy podjęte decyzje. Przełomowy moment dla nas to także pierwsze aplikacje do POKL zarówno z punktu widzenia skuteczności jak i realizacji projektów unijnych.

– Jakie są perspektywy fundacji na kolejne 10 lat?

– Perspektywę rozwoju tworzą kreatywni ludzie  z pomysłami. Takim jest Marcin Stempniak – od 2011 r. członek naszego Zarządu, który znacznie ożywił działalność fundacji. Stąd myśląc o perspektywach myślę o pozyskaniu młodych ludzi, chętnych do autentycznej współpracy i dalszego tworzenia naszego wizerunku. Tą najbliższą  jest nawiązanie współpracy z NWR Karbonia i partnerstwo w realizacji programów stypendialnych i Działaj Lokalnie. Te dalsze to oczywiście  otwarcie na współpracę i wspólne inicjatywy z organizacjami naszego regionu i dalsze działania na rzecz dobra wspólnego.

– Jakie dobre rady możecie przekazać nowo powstałym stowarzyszeniom?

– Tworzące się nowe organizację są w znaczenie lepszej sytuacji niż my, bo mają Was dzięki czemu mogą pokonać wiele barier prawnych i organizacyjnych. Zachęcam do samoorganizowania się obywateli, bo taki prawdziwy rozwój III sektora dopiero przed nami. A wszystkim nowym podpowiadam, by nie bali się i nie mieli oporów korzystania z doświadczeń innych i żeby spotykali same przyjazne samorządy.

– Jak zamierzacie świętować swoje 10 urodziny?

– W jubileuszowym roku chcielibyśmy zrealizować dla naszych mieszkańców jak najwięcej programów. Przygotujemy i wydamy raport jubileuszowy podsumowujący nasze 10-letnie działania. Spotkamy się z naszymi  współtwórcami, darczyńcami, stypendystami, partnerami na uroczystej konferencji jubileuszowej – myślę, że będzie to dopiero w grudniu. Być może lokalny samorząd doceni naszą działalność przyznając nam wyróżnienie Karolinki.

***
Ewa Kluczniok – Prezes Zarządu Fundacji Ramża od początku działania organizacji (od marca 2002 r.). Była dyrektorem placówek oświatowych w gminie Czerwionka-Leszczyny, w latach 2002-2009 kierowała gminną oświatą. Obecnie od 2009 r. na emeryturze, dzięki czemu aktywnie kreuje rozwój fundacji i III sektora w gminie i powiecie.