Liczę na pełną współpracę

O współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych w Województwie Śląskim opowiada Pani Joanna Stępień, Pełnomocnik Marszałka ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans.

Jaka jest rola Pełnomocnika ds. Organizacji Pozarządowych?

Joanna Stępień: Funkcja Pełnomocnika ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans została powołana w celu utrzymywania stałych kontaktów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, monitorowania ich funkcjonowania, udzielania wsparcia a także dbałość o to, by społeczeństwo rozwijało się z zgodnie z zasadą równości szans.

Stanowisko to piastuje Pani od połowy 2011 roku. Co już udało się Pani osiągnąć?

Na Śląsku działa ok. 14 tys. organizacji pozarządowych. Dotychczas udało mi się odwiedzić ponad 30 ośrodków, poznać się z ich przedstawicielami, a także rozpocząć działania, m.in. promujące powstawanie gminnych i powiatowych rad pożytku publicznego – kilka już powstało. Biorąc udział w wielu ciekawych spotkaniach, a także w różnego rodzaju uroczystościach miałam okazję zapoznać się z działalnością wielu organizacji. Były też takie, którym udało mi się wręczyć wyróżnienia Marszałka Woj. Śląskiego.

Wspieram wiele przedsięwzięć i zachęcam do działań na rzecz lokalnego rynku, miasta, gminy – tego typu organizacje najlepiej ze wszystkich znają problemy i potrzeby lokalne i też najszybciej mogą zareagować oraz pomóc, gdyż misją organizacji pozarządowych jest m.in. rozwijanie form współpracy na poziomie lokalnym i inicjowanie działań na rzecz zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Znam ich specyfikę, gdyż sama od ponad 7 lat jestem wolontariuszką na rzecz  dzieciaków niepełnosprawnych w bytomskim ośrodku OREW z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i sama często organizuję lub wspieram różnego rodzaju akcje społeczne.

Powstała dynamiczna podstrona internetowa www.ngo.slaskie.pl, na której umieszczane są wszystkie wiadomości dotycząca organizacji, konkursów, zbiórek publicznych – a także bieżące informacje ważne dla organizacji. Testowana jest aplikacja dot. bazy ngosw, której celem jest zaktualizowanie bazy ngo-sów na terenie Woj. Śląskiego, jak również ułatwienie wzajemnej komunikacji. Myślę też, że dzięki współpracy z ngo-sami będziemy mieli możliwość  utworzenia mapy potrzeb, ale także i mapy aktywności społecznej. A jest ważne m.in. przy  dokonywaniu różnego rodzaju analiz.

Pani plany na najbliższą przyszłość?

Przyjęty został program współpracy na rok 2012 – nie lada wyzwanie w dobie kryzysu…

Planuję powołanie Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego. Jednak w świetle nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego wymaga to jeszcze dodatkowych konsultacji.

A te dalekosiężne?

Marzy mi się utworzenie w każdym z czterech subregionów województwa tzw. parasolek lub/i inkubatorów, jako miejsca wsparcia dla innych, mniejszych, nowopowstałych organizacji, miejsc w których będą mogły stale uzyskiwać porad, pomocy księgowej,  prawnej, a może i finansowej w przyszłości. Tego typu parasolki mogłyby być również rekomendacją przy aplikowaniu o środki publiczne przez mniej znane organizacje. Część mogłaby działać we współpracy z gminą – jak w niektórych miastach dzisiaj działają Centra Organizacji Pozarządowych – i te nazwałabym inkubatorami, a inne jako duże parasolowe organizacje pozarządowe. W późniejszym okresie można byłoby połączyć siły województw, a także nawiązać stałą współpracę z krajami sąsiadującymi.

Pomysłów raczej mi nie brakuje, liczę jednak na pełną współpracę z organizacjami pozarządowymi  i, co podkreślam, jestem otwarta na ich sugestie. 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magda Filipowska

***
Joanna Stępień, Pełnomocnik Marszałka ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans