Bajki obywatelskie. Czego uczą najmłodszych wodzisławian?

Od wieków wiadomo, że poprzez krótkie bajki z udziałem fantastycznych postaci można lepiej i łatwiej przekazać dzieciakom wiedzę o życiu i drodze, jakiej powinny się trzymać, by żyć zgodnie z przyjętymi w naszej społeczności normami postępowania. Nie trzeba wpajać dzieciom nudnych zasad i oczekiwać, że je zapamiętają. Lepiej przecież opowiedzieć im ciekawą historyjkę z morałem. Dlatego właśnie Agnieszka Pytlik wpadła na pomysł, by poprzez nową formę bajki uczyć dzieci, jak powinny postępować, by żyć „po obywatelsku”.

Czym jest bajka obywatelska?

Agnieszka Pytlik: Bajka obywatelska wykorzystuje formę bajki z naciskiem na ukazywanie postaw obywatelskich. Zamierzeniem projektu było przygotowanie bajek obywatelskich i poszukiwanie postaw obywatelskich w już istniejących, popularnych bajkach dla dzieci. Okazało się, że w większości takie postawy są mniej lub bardziej świadomie ukazywane. W bajkach powstałych w ramach projektu chodziło o celowe eksponowanie postaw obywatelskich godnych naśladowania.

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt jest skierowany do dwóch grup. Pierwszą stanowią gimnazjaliści i gimnazjalistki z powiatu wodzisławskiego. Drugą grupą są dzieci w wieku od 3 do 5 lat, czyli przedszkolaki, dzieci uczęszczające do świetlic, klubów malucha itp.

Jak powstały te bajki? Jaką role odegrały poszczególne grupy?

 Grupy gimnazjalistów i gimnazjalistek wzięły udział w wyjazdowych warsztatach w Wiśle, podczas których dowiedzieli się, czym są postawy obywatelskie, poznali specyficzną formę, jaką jest bajka, analizowali też istniejące już bajki pod kątem postaw obywatelskich i prospołecznych. Następnie przez około dwa miesiące tworzyli swoje własne bajki obywatelskie, opierając się na wiedzy z warsztatów i własnych doświadczeniach. Bajki zostały poddane specjalistycznym konsultacjom bajkowo-obywatelskim

Gdzie można usłyszeć te bajki?

W najbliższym czasie planujemy zorganizowanie bajkowych spotkań. Podczas, tych spotkań bajki będą prezentowane dzieciom. Każde z nich otrzyma zestaw bajek w postaci małej książeczki. W placówkach biorących udział w projekcie pozostaną audiobooki.

Kto dla edukacji dzieci wcielił się w rolę bajarzy? Kogo usłyszymy?

Założeniem naszym było, żeby bajki zostały przeczytane przez znane osoby wywodzące się z powiatu wodzisławskiego. Udało nam się zaangażować m.in. Adama Gizę, Roberta Krzyżaniaka, Leszka Blanika, Anię Wyszkoni i Mariana Dziędziela.

Jakich właściwie postaw uczą te bajki?

Bajki zwracają uwagę najmłodszym na wiele aspektów codziennego życia, począwszy od postaw proekologicznych, przez opiekę nad słabszymi i chorymi, skończywszy na pomocy zwierzętom czy słuchaniu rodziców. Poruszają także wiele innych aspektów codzienności jak dzielenie się z innymi czy współpraca w drodze do osiągnięcia jakiegoś celu. Uczą szeroko rozumianych postaw obywatelskich i społecznych.

Czy w naszym regionie brakuje akcji kształtujących postawy obywatelski wśród najmłodszych i dorastającej młodzieży?

Wydaje się, że tak. Dowodem na to jest duże zaangażowanie młodzieży, które przejawiało się tym, że napisano więcej bajek niż pierwotnie założyliśmy. Do niektórych bajek powstały nawet ilustracje stworzone przez młodzież.

rozmawiał Szymon Tkocz

***
Agnieszka Pytlik – socjolożka, koordynatorka projektu „Bajki Obywatelskie”.