dofinansowanie - logotypy
OWES+
Ośrodek Wsparcia 
Ekonomii Społecznej Obszaru Rybnickiego
Działaj lokalnie+
Program grantowy

Uwagi wArte


Uwagi wArte

O początkach Stowarzyszenia Artystycznego Uwagi wArte, pozyskiwaniu środków na wspieranie kultury i sztuki oraz planowanych wydarzeniach opowiada Estera Manderla.

-Uwagi wArte to bardzo młoda, ale i bardzo prężnie działająca organizacja pozarządowa. Czy mogłabyś powiedzieć od kiedy działa i czym zajmuje się stowarzyszenie?

Estera Manderla: – Początki naszej organizacji sięgają 2006 roku, kiedy to zostało powołane do życia Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Dawnej Il Sospiro. W ciągu czterech lat Stowarzyszenie rozszerzyło swą działalność na inne dziedziny kultury i sztuki oraz „przyciągnęło” osoby zaangażowane w różne działania artystyczne. W związku z tym w sierpniu 2010 roku zostało przekształcone w Stowarzyszenie Artystyczne Uwagi wArte. Najogólniej mówiąc, naszym celem  jest wspieranie rozwoju kultury i sztuki oraz wszelkich działań twórczych. Cel ten realizujemy poprzez organizację warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, audycji muzycznych, happeningów oraz festiwali i koncertów. W najbliższych planach mamy również organizację sympozjów oraz forum organizacji działających w obszarze kultury.

-Wasze początki wiążą się z Inkubatorem Trzeciego Sektora prowadzonym przez CRIS. Jakie znaczenie dla młodej organizacji ma wsparcie świadczone przez inkubatory?

-Estera Manderla: Inkubatory „podtrzymują przy życiu” nowe stowarzyszenia i mogą zapewnić dobry start tym, którzy naprawdę chcą z tego skorzystać. Myślę, że większość młodych stowarzyszeń, tak zresztą było również w naszym przypadku, nie ma do końca świadomości ile przeszkód i trudności wiąże się z prowadzeniem organizacji. Bardzo często nie posiadają one odpowiedniej wiedzy, nie mówiąc już o doświadczeniu, aby tym przeszkodom stawić czoła. I właśnie Inkubator Trzeciego Sektora poprzez system szkoleń, doradztwo i konsultacje oferuje pomoc w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, że jest to pomoc bezpłatna. Co więcej, w tym roku w ramach Inkubatora organizacje mogły otrzymać również wsparcie finansowe. Dla naszego stowarzyszenia, oprócz wiedzy nabytej podczas szkoleń, bardzo ważne okazało się spotkanie z innymi organizacjami, wymiana doświadczeń oraz poznanie wspaniałych ludzi, z których część została członkami Uwagi wArte.

-Ostatnio regularnie udaje wam się pozyskiwać środki grantowe na różne przedsięwzięcia. Mogłabyś powiedzieć więcej o bieżących i planowanych działaniach?

-Niedawno skończył się nasz udział w projekcie pt „Deptak Sztuki”, w którym, jako partner CRIS-u odpowiadaliśmy za stronę artystyczną. Natomiast już w lipcu ruszamy z projektem „Polsko – czeski dialog kulturowy”. Jego myślą przewodnią jest pobudzenie międzynarodowych środowisk artystycznych do wspólnego muzykowania, wymiany doświadczeń i poglądów. Chcemy promować lokalnych artystów jako przedstawicieli kultury europejskiej. Projekt planujemy realizować na terenie polskiego i czeskiego Śląska, który kulturowo stanowił kiedyś wspólne terytorium. Przygotowaliśmy koncerty, warsztaty dla profesjonalistów, konsultacje artystyczne dla dzieci i młodzieży, sympozja muzyczne i plastyczne oraz forum organizacji działających w obszarze kultury. Wszystko to odbędzie się w okresie od lipca do grudnia 2011 roku na terenie Polski i Czech: w Opavie, Hradcu nad Moravici, Rybniku, Pszczynie i Raciborzu. Planujemy również wydanie informatora dotyczącego działalności artystycznej i kulturalnej organizacji pozarządowych działających na tym terytorium. Partnerami projektu są: Opawskie Stowarzyszenie Artystyczne OPUS oraz Urząd Miejski Hradec nad Moravici. Jest on współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kolejne plany dotyczą projektu „Śląskie spotkania z Muzyką Nową”. Jego celem jest upowszechnienie śląskiej muzyki współczesnej w przestrzeni publicznej miast zachodniej części województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że muzyka współczesna stanowi ważną część dorobku narodowego, co jest szczególnie istotne na Górnym Śląsku. Nasz region ma nie tylko bogate tradycje muzyczne, ale też aktualnie posiada cenioną reprezentację znanych twórców i wykonawców. Stąd niezmiernie ważne jest dla nas, aby z tego rodzaju ofertą umuzykalniającą dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. „Śląskie spotkania z Muzyką Nową” obejmują warsztaty kompozytorskie, warsztaty z technik współczesnych i improwizacji, warsztaty muzyki elektronicznej, koncert dzieci i młodzieży uczestniczącej w warsztatach, wykłady, koncerty mistrzów. Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Żory oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a jego realizacja obejmuje okres od września do grudnia 2011 roku. Partnerzy projektu to Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Żorach, Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Żorach, Muzeum w Rybniku oraz Centrum Wolontariatu przy Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami dotyczącymi obu projektów zapraszam na stronę internetową: www.uwagi-warte.fopsz.slask.pl.

-Czy mogłabyś podzielić się swoim doświadczeniem w zakresie pozyskiwania środków grantowych na działalność organizacji pozarządowych? Z jakich źródeł mogą korzystać nowe organizacje? Gdzie łatwo, gdzie trudno o środki?

-Myślę, że na początek dobrze próbować pozyskiwać dotacje w mniejszych konkursach grantowych. Bardzo dobrą propozycją jest program „Działaj Lokalnie”, które jest zawsze poprzedzony szkoleniami. Warto też składać oferty do Urzędów Miast i Urzędu Marszałkowskiego. W miarę zdobywania wprawy i doświadczenia można pokusić się o większe konkursy i większe środki finansowe. Choć oczywiście, jak we wszystkim, w konkursach trzeba mieć również trochę szczęścia. Nam w tym roku łatwiej było pozyskać środki z FIO i z MSZ-tu, niż z rodzimego Rybnika.

***
Estera Manderla – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. J. Pichury i asyst. P. Chołołowicza. Koncertuje zarówno solistycznie jak i kameralnie na terenie Dolnego i Górnego Śląska oraz Niemiec. Obecnie pracuje jako akordeonista-akompaniator w Ośrodku Pracy Pozaszkolnej „Zespół Przygoda” w Rybniku oraz pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żorach. Od sierpnia 2010 r. pełni funkcję prezesa stowarzyszenia Uwagi wArte.

Brała udział w szkoleniach organizowanych przez Inkubator Trzeciego Sektora. Uczestniczyła w Szkole Menadżerów Kultury organizowanej przez stowarzyszenie ASK z Raciborza. Koordynator projektów: Widowiska muzyczno-taneczne Tańce Świata: Argentyńskie tango i Ogniste flamenco (2008r.) oraz Audycje muzyczne dla dzieci: Argentyńskie tango (2009r.); współorganizator I, II i III edycji Rybnickiego Festiwalu Muzyki Dawnej (2008, 2009, 2010).