Siła i niemoc

Siła i niemoc

-Z badań wynika, że nie ma systemu współpracy. Instytucje działają na zasadzie „każda sobie”. To, że PUP i OPS łączy wspólny klient nie jest istotne – mówi Izabella Kaznowska, koordynatorka projektu „Bliźniaki czy rywale”.

-Dlaczego CRIS postanowił zbadać instytucje działające w obszarze zatrudnienia i integracji społecznej?

– Izabella Kaznowska: Umiejętność współpracy i współdziałania lokalnych instytucji od lat lokuje się w obszarze zainteresowania naszej organizacji. CRIS zrealizował około 60 projektów społecznych, edukacyjnych i badawczych. Wiele z nich dotyczyło poprawy poziomu usług publicznych, poprawy relacji na linii samorząd – obywatel.

-Co było celem badań i jak wyglądała realizacja tego projektu?

-Celem badań zrealizowanych w ramach projektu „Bliźniaki czy rywale” była analiza współpracy pomiędzy powiatowymi urzędami pracy (PUP) a ośrodkami pomocy społecznej (OPS). PUP i OPS to instytucje, które różni zakres zadań, szczebel samorządu, podległość. Łączy je natomiast tylko, a może aż, ten sam klient. Dlatego też nasz projekt zakładał nie tylko przeprowadzenie badań, ale także wypracowanie rekomendacji dotyczących współpracy pomiędzy tymi instytucjami.

-Ile instytucji brało udział w badaniu? Czy ich wyniki i wnioski z nich płynące można odnieść do sytuacji w całym kraju?

-W ramach projektu badaniami objęte zostały 24 z 65 miast na prawach powiatu w Polsce. Badania ankietowe przeprowadzone zostały w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Koninie, Legnicy, Sopocie, Świętochłowicach i Wrocławiu. Badania fokusowe odbyły się we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Jaworznie. Z całą pewnością można powiedzieć, że wyniki odzwierciedlają sytuację w reszcie Polski.

-Co po projekcie „Bliźniaki czy rywale” wiemy o współpracy instytucji działających w obszarze zatrudnienia i integracji społecznej?

-Z badań wynika, że nie ma systemu współpracy. Instytucje działają na zasadzie „każda sobie”. To, że PUP i OPS łączy wspólny klient nie jest istotne, bo klient się nie liczy a instytucje działają dla siebie. W trakcie zogniskowanych wywiadów grupowych przytaczano przykłady świadczące o odgórnym zakazie podejmowania współpracy. Pracownicy jednej z instytucji wspominali, że swego czasu mieli zakaz wymieniania informacji z pracownikami innej instytucji działającej na tym samym terenie i oferującej wsparcie tym samym osobom. Oczywiście pojawiają się też pozytywne przykłady. Tutaj warto wspomnieć o Nowym Sączu i Siemianowicach. Tamtejsza współpraca to wynik dobrej woli osób zarządzających miastem i instytucjami wsparcia.

-Jaki jest aktualny obraz tych instytucji i co czeka je w przyszłości?

-Aktualnie rola PUP-ów ogranicza się do wystawiania zaświadczeń. Teraz OPS świadczy te same usługi, które kiedyś były domeną PUP-ów, oferuje szkolenia, wsparcie doradcy zawodowego itp. OPS-y poszerzyły zakres usług, bo pojawiły się środki w tzw. projektach systemowych i oferują wsparcie kompleksowe. Tymczasem nie wiadomo do końca, co się stanie w sytuacji, gdy te środki wygasną, w jakim zakresie ich działania będą dalej finansowane i jakie obszary wsparcia zostaną rozdzielone między PUP i OPS. Zainteresowanych pełnymi wynikami naszych badań zapraszamy na konferencję Siła i niemoc, która odbędzie się 12 kwietnia w Katowicach.

***
Izabella Kaznowska – koordynatorka projektu „Bliźniaki czy rywale. Współpraca PUP i OPS w powiatach grodzkich w obszarze zatrudnienia i integracji społecznej”, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowej ewaluacji projektów społecznych i zarządzania gospodarką społeczną na Uniwersytecie Warszawskim.