Orzepowice i Boguszowice Osiedle to pierwsze dzielnice w Polsce, w których testowano założenia budżetów partycypacyjnych. Konferencja podsumowująca rybnicki eksperyment odbędzie się 19 października 2010. Wstęp wolny.
Budżet partycypacyjny polega na tym, że mieszkańcy miasta poprzez cykliczne zebrania sąsiedzkie, osiedlowe czy nawet ogólnomiejskie zebrania tematyczne (poświęcone np. edukacji czy ochronie zdrowia), dyskutują nad tym, jakie inwestycje powinny być zrealizowane w ich najbliższym otoczeniu. Podczas zebrań mają możliwość podzielenia się swoimi opiniami, pomysłami na rozwiązanie problemów nurtujących społeczność i zdecydowanie o tym, co i gdzie ma być budowane lub remontowane.
Część budżetu, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy, jest różna w zależności od miasta. Może to być cały budżet inwestycyjny, jak to ma miejsce w brazylijskim Porto Alegre, bądź 1-2% budżetu inwestycyjnego, jak w przypadku niektórych miast europejskich.
Rybnicki eksperyment został przeprowadzony przez Centrum Rozwoju
Inicjatyw Społeczny CRIS w ramach projektu „Dwa bieguny – różne krańce
miasta, różni obywatele”. Konferencję wraz z CRIS organizuje Rada Dzielnicy Boguszowice Osiedle oraz Rada Dzielnicy Orzepowice.
*****
Konferencja: Budżet partycypacyjny w Polsce
Data: 19 października 2010 roku (wtorek)
Godz.: 11.30 – 15.00
Miejsce: Kampus, Aula Uniwersytetu Śląskiego (ul. Rudzka 13a, Rybnik)
*****
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w konferencji:
telefon: (32) 7395512 w.103
e-mail: anna.pytlik@cris.org.pl