dofinansowanie - logotypy
OWES+
Ośrodek Wsparcia 
Ekonomii Społecznej Obszaru Rybnickiego
Działaj lokalnie+
Program grantowy
Oferta+
Oferta usług CRIS

Multimedialne Centrum Integracji Młodzieży


Multimedialne Centrum Integracji Młodzieży

Rozmawiamy z Tomkiem Rostowskim z pierwszego na Śląsku i drugiego w Polsce bezpłatnego studia nagrań.

– Skąd pomysł na Multimedialne Centrum Integracji Młodzieży?
– Wszystko zaczęło się o tego, że siedziałem z kolegami na ławce i myśleliśmy co tu zrobić fajnego dla młodzieży z naszego osiedla. Szukaliśmy miejsca, gdzie można byłoby nagrywać muzykę. Do tego było nam potrzebne studio nagrań. Spotkaliśmy pana Mariusza Wiśniewskiego ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Rybnika „17-stka”. Przyszedł i powiedział: Tutaj macie miejsce (w Klubie Środowiskowym „Maszkieciarnia”) i możecie robić swoją muzykę. Zbudowaliśmy kabinę, znieśliśmy swój domowy sprzęt. W tym mniej więcej czasie dowiedzieliśmy się o konkursie CRIS-u w ramach projektu „Dwa Bieguny”. Zdążyliśmy napisać wniosek…

– W jakim stopniu CRIS pomógł Wam zrealizować Wasz pomysł?
– Pomógł nam finansowo. To dzięki pieniądzom pochodzącym z wygranego konkursu udało nam się doposażyć nasze studio nagrań w profesjonalny sprzęt, na który nigdy nie byłoby nas stać. Studio odpowiednio wyciszyliśmy, założyliśmy alarm, bo teraz łączna wartość wyposażenia naszego studia wzrosła do 25 tysięcy złotych. Kupiliśmy też konsolę Play Station. Dzięki projektowi, nasze studio nagrań mogło się przekształcić w Multimedialne Centrum gdzie każdy, nie tylko amatorsko lub profesjonalnie chcący zajmować się tworzeniem hip-hopu, może znaleźć coś dla siebie. Pooglądać filmy, pograć w gry, urządzić karaoke. Dla mnie ważne jest, by nie siedzieć bezczynnie przed telewizorem, ale mieć  szansę, by się spotkać, pogadać, czegoś nauczyć. Stąd właśnie sama nazwa: Multimedialne Centrum Integracji Młodzieży.

-Dlaczego podjąłeś się takiego przedsięwzięcia?
– Chciałem dać dzieciakom i młodzieży coś, czego ja nie miałem, gdy byłem młodszy. Wyrwać ich z bezczynność, dać  możliwość  rozwijania swoich zainteresowań, bo wielu z nich tworzy muzykę dla siebie, w domu. Chcą zrobić coś fajnego, ale nie mają możliwości. Tutaj mają szansę pograć na profesjonalnym sprzęcie. Głównym problemem młodych ludzi w Boguszowicach jest alkohol. Ja chciałem im pokazać, że czas można spędzać w inny, lepszy sposób.

– Centrum działa od tygodnia. Jak duże jest zainteresowanie?
– Chętnych mamy mnóstwo. Musimy robić zapisy z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dla tych, którzy z tego typu sprzętem mają do czynienia po raz pierwszy, rezerwujemy godzinę – żeby najpierw się oswoili i nauczyli obsługi. Ci, którzy chcą nagrywać konkretne rzeczy, mają możliwość rezerwacji studia na dłużej.

– Dziękuję za rozmowę.

***
Studio mieści się w Klubie Środowiskowym „Maszkeciarnia” (Rybnik, Boguszowice Osiedle, ul. Patriotów 38 B) i jest otwarte dla wszystkich.

Rozmawiała Magda Filipowska