“Diagnoza społeczna: Rybnik 2008. Identyfikacja i analiza lokalnych problemów społecznych” to projekt badawczy realizowany w wybranych dzielnicach Rybnika. Istotą projektu jest nie tylko zbadanie rybnickich problemów, ale i podniesienie poziomu aktywnego uczestnictwa mieszkańców Rybnika.
Pomysł
CRIS zdecydował się na realizację projektu badawczego, gdyż profesjonalnie zarządzana organizacja, planując kolejne działania nie może opierać się jedynie na intuicji zarządu i pracowników. Nie oznacza to, że CRIS odchodzi od swojej misji zakładającej „inspirowanie i wspieranie aktywności społecznej” i przekształca się w ośrodek badawczy. „Diagnoza społeczna. Rybnik 2008” to nie tylko badania, ale i warsztaty dla studentów. Studenci w naszym regionie nie są bardzo aktywni. Często chcieliby coś zrobić, ale nie są świadomi możliwości. Potrzebują impulsu. Jeśli ktoś im pokaże, jak działać, często po prostu zaczynają działać. Informacje, które uda się zdobyć w wyniku badań pomogą pełniej realizować naszą misję. Żeby zrobić coś dla ludzi lepiej wcześniej zapytać ich, jakie mają problemy i czego oczekują.
Partnerstwo
Diagnoza społeczna realizowana jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS i Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego.
Cele “Diagnozy”
zbadanie problemów i nastrojów w kilku wybranych dzielnicach Rybnika
przeprowadzenie warsztatów i zapoznanie z różnymi formami działań na rzecz miasta, dzielnicy, osiedla 200-300 studentów (marzec, kwiecień 2008)
przygotowanie publikacji “Diagnoza społeczna: Rybnik 2008”
zorganizowanie debaty podsumowującej projekt z udziałem mieszkańców, pracowników naukowych UŚ i władz miasta (październik 2008)
Kontakt
Iza Kaznowska (koordynatorka projektu CRIS)
izabella.kaznowska@cris.org.pl, tel.: 032 739-55-12 wew.108
Wojciech Kiljańczyk (uczelniany koordynator projektu)
tel.: 512 111 982