Kupuj lokalnie – wesprzyj rybnickich przedsiębiorców

Jeśli dzisiaj nie kupisz książki w lokalnej księgarni lub ciasta w kawiarni po sąsiedzku, wiosną może ich zabraknąć na trasie twoich spacerów. Nasze konsumenckie wybory dzisiaj mają wpływ na to co zastaniemy po pandemii.

Jak możemy pomóc lokalnym przedsiębiorcom?
Przez codzienne wybory konsumenckie możemy bardzo prosto wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i usługodawców, którzy oferują swoje usługi po sąsiedzku. Jeśli masz swój ulubiony sklep lub lokalną knajpkę, do której lubisz zaglądać pamiętaj o nich zwłaszcza teraz. Pomocą jest również wspieranie działań online – udostępnienie promocji lokalnego przedsiębiorcy na Facebooku, czy polecenie jego działalności – tak niewiele, a może przyczynić się do sprzedaży jego usług, czy produktów. Jeśli nie zrobisz nic, za pół roku, kiedy sytuacja zacznie wracać do normalności, Twoja ulubiona knajpka lub sklep może zniknąć z mapy Rybnika. To oczywiście nie jest uniwersalny przepis na ożywienie gospodarcze, ale to jest działanie które może podjąć każdy.

Dlaczego warto kupować lokalnie?
Lokalni przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy dla Rybniczan i płacą podatki w naszym mieście. To od ich powodzenia zależy potencjał naszego miasta i pomyślność mieszkańców. Kupując lokalnie możemy liczyć na lepszą jakość, niż w sieciowych punktach, świeżość produktów i wiedzę, skąd one pochodzą. Dodatkowo oszczędzamy czas i paliwo, a jednoczenie wspieramy ludzi, których często znamy lub chociaż kojarzymy.

Kupując produkty i usługi od lokalnych przedsiębiorców realnie wpływamy na sytuację w naszym otoczeniu. Wzmacniamy lokalną gospodarkę i pozwalamy utrzymać miejsca pracy, dzięki czemu przyczyniamy się także do wzrostu ilości podatków, które zostają w naszej małej ojczyźnie, a tym samym wpływamy pośrednio na zapewnienie dostępności lepszych usług społecznych, jak np. ochrona zdrowia. Mając możliwość wyboru produktu lub usługi od miejscowego przedsiębiorcy lub od międzynarodowej korporacji miejmy świadomość, że najwięksi często nie liczą się z lokalnymi społecznościami, podatki płacą w rajach podatkowych i nie dbają o środowisko. Dlatego lepiej zamiast zamawiać burgery w znanej sieci, warto zamówić obiad w lokalnym bistro – mówi Piotr Dominiak z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, który odpowiada za Rybnicki Inkubator Przedsiębiorczości.

W trudnych czasach musimy jednoczyć się i pomagać sobie wzajemnie – może kiedyś to Ty będziesz potrzebować wsparcia lokalnej społeczności. Dlatego wspieraj lokalny biznes, kupuj po sąsiedzku, udostępniaj wydarzenia z ofertami rybnickich firm w mediach społecznościowych i pomóż przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas. Pamiętaj, że w ten sposób chronisz miejsca pracy i manifestujesz lokalny patriotyzm.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Rybnika.