RoboKids – Lego, roboty i dobra zabawa

Ożywające w ręku najmłodszych roboty zbudowane z kultowych klocków Lego to nie żadne science fiction! To fragment zajęć z robotyki w RoboKids – prawdziwym laboratorium kreatywności, zabawy i solidnej dawki wiedzy.

RoboKids, czyli zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego adresowane są do dzieci. Pomysłodawcą  cyklu warsztatów jest Mateusz Eichner – z wykształcenia psycholog i doradca zawodowy. A także wielki fan kultowych klocków i robotyki. RoboKids powstał z inspiracji brata pana Mateusza – absolwenta robotyki i automatyki Politechniki Śląskiej, a także zawodowych obserwacji twórcy projektu. Mateusz Eichner, pracując jako doradca zawodowy zauważył, że coraz mniej osób na rynku pracy ma predyspozycje do wykonywania zawodów technicznych. Robotyka Lego stała się idealnym rozwiązaniem mającym na celu kształtowanie takich predyspozycji już wśród dzieci. I to z wykorzystaniem narzędzi, które wszystkie tak kochają – czyli klocków Lego.

Wspólniczką Mateusza Eichnera jest Sabina Kontny – pedagog i doradca zawodowy. Zajmuje się ona prowadzeniem zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów z technik pamięci. Jest trenerem przygotowanym przez Szkołę Treningu Pamięci Państwa Szatkowskich.

Warsztaty z robotyki prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów działających w czternastu podmiotach na terenie woj. śląskiego. Misją RoboKids jest edukacja poprzez zabawę i kształtowanie predyspozycji technicznych u najmłodszych przez rozwijanie pasji i zainteresowań głównie w oparciu o innowacyjne narzędzia edukacyjne. Podczas zajęć dzieci zajmują się budową, projektowaniem oraz programowaniem robotów. Pracują w dwuosobowych zespołach pod okiem instruktora. Konstruują oraz programują roboty w taki sposób, aby te wykonywały ich polecenia np.: omijał przeszkody, sortowały kolory, czy wydawały dźwięki.

Mali uczestnicy wykorzystują tablety oraz zestawy do budowy robotów LEGO® Mindstorm EV3 wyposażone w czujniki ruchu, koloru i dźwięku. Grupy są kameralne – liczą maksymalnie 12 osób. Dzięki temu każdy uczestnik może liczyć na pełne wsparcie prowadzącego. Całość realizowana jest w postaci programu szkoleń podzielonego na trzy etapy: Adept, Konstruktor i Programista.

Każdy z kolejnych etapów wiąże się ze wzrostem stopnia trudności, skomplikowania budowanych modeli i konstrukcyjnych problemów do rozwiązania. Taki sposób podania skomplikowanych zagadnień z zakresu nauk ścisłych sprawia, że mali uczestnicy warsztatów bez trudu je pochłaniają. Ponadto, zajęcia rozwijają kreatywność, uczą koncentracji, pobudzają ciekawość i wyobraźnię.

Dzieci podczas zajęć zapoznają się z takimi pojęciami jak: praca zespołowa, komunikacja z innymi uczestnikami, czy prezentacja swoich projektów. Poznają skomplikowane pojęcia  typu: sensory, serwomotory czy przekładnie. Kształtują predyspozycje techniczne i myślenie logiczne. W trzecim miesiącu kursu uczestnicy uczą się programowania i pojęć z nim związanym.

Wykorzystując popularność projektu założyciele RoboKids snują już plany na przyszłość. Oprócz umocnienia swojej pozycji na rynku w pierwszej piątce firm w województwie zajmujących się Lego-robotyką, zamierzają rozwinąć innowacyjną usługę wypożyczalni klocków Lego, która już funkcjonuje. Poza tym chcą poszerzyć swoją ofertę o Lego-matematykę i Lego-angielski, a w dłuższej perspektywie wykorzystać klocki w edukacji dorosłych (jako element rozwoju kreatywności) i wśród osób z niepełnosprawnością (używając klocków jako elementu terapii).

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronach: kreatywnosc.org i robokids.pl


OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.